22 Mayıs 2022
25.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELBABADAN OĞULA DEVAM EDEN KAPORTACILIK

BABADAN OĞULA DEVAM EDEN KAPORTACILIK

-

Edirne’nin İpsala ilçesinde 70 yaşındaki Şefik Taybakan, 42 yaşında oğlu Eray Taybakan ile beraber kaporta boya işi yapıyor.

Boya ve kaporta ustası Şefik Taybakan ile oğlu Eray Taybakan yıllardır İpsala Yeni Sanayi Sitesindeki dükkânlarında mesleklerini devam ettiriyor. Mesleğe 1967 yılında başladığını ifade eden Şefik Taybakan, son 20 yıldır çırak bulamadıklarını belirtti.

Şefik Taybakan, “1967 yılında Edirne’de Çıraklığa başladığım. Edirne’de ilk dükkanımı açtım ve bir yıl orada devam ettim. Sonrasında İpsala damadı olunca dükkânımı burada açıp devam ettim. Ogün bugündür devam etmekteyim. Çoluğumuzu çocuğumuzu burada büyüttük, şükürler olsun çalışıyoruz.” dedi.
Çırak konusuna da değinen Kaporta ve boya ustası Şefik Taybakan, ”20 Yıldır dükkânı süpürecek çırak bulamıyoruz. Baba oğul alıştık, ikimiz çalışıyoruz. Bu mesleğe başladığım ilk zamanda beri yüzlerce araç tamir ettim. Yeri geldi çok darbeli araçları da tamir ettik. Eskiden şimdiki ekipmanlar yoktu. İşimizi çok seviyoruz, severek yapıyoruz’’ dedi.
Eray Taybakan da, 25 yıldır babasıyla birlikte çalıştığını söyledi.
Eray Taybakan, “1997 yılından beri mesleğin içinde aktifim. Meslek lisesini bitirdikten sonra malum ilçede işsizlik o yıllarda büyüktü, biz de baba mesleğine sahip çıktık. 25 yıldır babam ile birlikte çalışıyoruz. Şükürler olsun babamız bizi bir meslek sahibi yaptı, biz de çocuklarımızı büyüteceğiz. Yaptığımız iş çok zor bir meslek. Hele bu zamanda çırak bulmak daha da zor. Mecburen yalnız çalışmak zorundayız” diye konuştu.

SPOR

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi