27 Haziran 2022
28.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELÇAKIRLAR: EK SEFER DÜZENLEYECEK MİSİNİZ?

ÇAKIRLAR: EK SEFER DÜZENLEYECEK MİSİNİZ?

-

Öğrenci gidiş-gelişleri nedeniyle özellikle hafta sonu Edirne-Halkalı tren seferlerinde yoğunluk yaşandığını belirten İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde, “Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri geliş ve gidiş olmak üzere ek sefer düzenlenmesi için bir çalışmanız var mı?” ifadelerine yer verildi.
 

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar tarafından Edirne-Halkalı tren seferleriyle ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verildi. Milletvekili Çakırlar, özellikle Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri öğrenci geliş-gidişlerinde yoğunluk yaşanması nedeniyle ek sefer düzenlenmesiyle ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorularına cevap istedi.

Milletvekili Çakırlar tarafından verilen soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:
“Edirne-İstanbul otobüs bileti fiyatları artan akaryakıt fiyatları neticesinde olağanüstü bir artış göstererek 120-140 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ekonomik krizin derinleştiği bugünlerde vatandaşlarımız fiyat olarak çok daha uygun olan demiryollarını tercih etmeye başlamıştır. Fakat, Edirne’den Halkalı’ya günde bir tren seferinin gerçekleşmesi uzun kuyruklara ve insanların sıkışık bir vaziyette yolculuk yapmasına sebebiyet vermektedir.
1-İki yıl evvel bu konuyu gündeme getirerek bakanlığınıza bir çözüm yolu bulunması istemiyle soru önergesi yöneltmiştim. Bakanlığınız 2020 yılı içerisinde yapılacak sinyalizasyon/elektrifikasyon, makas bakım, hat kontrolü gibi altyapı çalışmaları nedeniyle ek sefer düzenlemeyi düşünmediğini belirterek alt yapı çalışmalarının tamamlanması durumunda günlük tren seferlerinin tekrar gözden geçirileceğini ifade etmişti. Aradan geçen 2 yılda bahse konu altyapı çalışmaları tamamlanamamış mıdır?
2-Alt yapı çalışmaları tamamlanamadıysa sebebi nedir?
3-Şayet gerekli çalışmalar tamamlandıysa, ek sefer düzenlememesinin sebebi nedir?
4-Günde bir kez yapılan tren seferi sebebiyle özellikle İstanbul ve şehir dışından Edirne ilimize okumaya gelen öğrenciler hafta sonları ailelerini görememektedir. Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri geliş ve gidiş olmak üzere ek sefer düzenlenmesi için bir çalışmanız var mı?
5-Covid-19 salgını ile birlikte ortaya çıkan son varyant olan ‘Omicron’ varyantı sebebiyle kalabalık ortamlardan daha fazla uzak durulması ve daha dikkatli olunması belirtilmiş olmasına rağmen tren seferlerinde kalabalık sebebiyle tuvalette dahi yolculuk yapıldığı iddia edilmektedir. Bu durumda göz önüne alındığında vatandaşlarımızın sağlığı için ek sefer eklemeyi düşünüyor musunuz?”

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi