22 Mayıs 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELISTIRANCA; KORUNACAK BİR HAZİNE!

ISTIRANCA; KORUNACAK BİR HAZİNE!

-

Bulgaristan Karadeniz Ulusal Birliği ile Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ortaklığında gerçekleştirilen Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında ‘Istıranca-Korunacak Bir Hazine’ isimli konferans düzenlendi.

Bulgaristan Karadeniz Ulusal Birliği ile Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ortaklığıyla gerçekleştirilen Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında, ‘Istıranca-Korunacak Bir Hazine’ isimli konferans düzenlendi. Margi Hotel’de düzenlenen konferansta konuşan Edirne Doğa Sporları Kulübü Proje Koordinatörü Neslihan Çakır, sürdürülebilir turizm rehberi hazırladıklarını ifade etti.

Çakır, “Projemizin adı Ekolojik eğitim için ortak girişimler. Bulgaristan Karadeniz Ulusal Birliği ve Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ortaklığında yürütülen 17 Aralık 2020 tarihinde başlayıp 16 Mart 2022 yılında sona erecek bir proje. Projenin son aşamasında da bir konferans gerçekleştiriyoruz. Istıranca Korunacak bir hazine konu başlığı adı altında. Daha önce farklı etkinlikler gerçekleştirdik projemizde. Sürdürülebilir turizm rehberini hazırladık. Bunun haricinde bizler Edirne tarafından ortağımız Bulgaristan tarafında 15-18 yaş grubu gençlerden oluşan 10 farklı lisede eğitimler verdik. Önümüzdeki hafta bu eğitimler Edirne’de bitecek. Yaklaşık olarak her şehirde 300 öğrenciye ulaştık.” dedi.
Bulgaristan Karadeniz Ulusal Birliği proje koordinatörü Aneliya Ivanova, çevreyi korumak adına pek çok çalışma yaptıklarını belirtti.
Ivanova, “Pek çok kurum ve kuruluşla işbirliği yapıyoruz. Kurumumuzun temel amacı çevreyi korumak, sürdürülebilir girişimlerde bulunmak. Deneğimizin temel amacı ve misyonu temiz ve yaşanabilir bir Bulgaristan ve bunun sürdürülebilmesi. Şu andaki bu projenin lider konumundayız. Bu projenin tüm etkinlikleri tarafımızca yürütülmekte. Projemiz başladığı günden beri EDOSK’daki partnerlerimizle çalışıyoruz. Projemiz kapsamında değişik çalışmalarda bulunduk.” şeklinde konuştu.
Edirne Turizm ve Tanıtım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu ise projenin doğa ve turizm açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bacıoğlu, “İki ülkeden iki paydaş STK’yı böyle bir projeyi yürüttüğü için kutluyorum. Doğa ve Turizm birbiri ile ilintili koruma, kullanma dengesi gözetilerek yapılması gereken, ele alınması gereken 2 tema. Bende bu projede 1 saatlik sunumla bölgedeki doğa turizmi, kültür turizm ve bunun sürdürülebilirliği konusunda doğal rezervleri ele aldım. Bu projenin çocukları ve gençleri hedef grup olarak ele alması çok önemli. Çünkü bölgede koruma, kullanma dengesi ile ilgili ciddi sıkıntılar söz konusu. Bizler turizmi destekliyoruz, doğa turizmini destekliyoruz ama bunun çevreye biyolojik çeşitliliğe ve bölge halkına zarar vermemesini öncelikli olarak ele alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side