29 Haziran 2022
17.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELKIRK HADİS-İ ŞERİF SERGİSİ AÇILDI

KIRK HADİS-İ ŞERİF SERGİSİ AÇILDI

-

Hüsn-i Hat sanatçısı Zafer Günal’ın ‘Kırk Hadis-i Şerif’ sergisi, Deveci Han Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi, 6 Şubat tarihine kadar ziyarete açık kalacak.
 

Hüsn-i Hat sanatçısı Zafer Günal’ın ‘Kırk Hadis-i Şerif’ sergisi, Deveci Han Kültür Merkezi Rumeli Kültür Sanat Akademisi Ressam Hayri Çizel sergi salonunda açıldı.

Serginin açılış törenine İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ile çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılışında konuşan Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 40 hadisin yer aldığı sergiyi, öğrencilerin ve velilerin tatilde ziyaret etmesini istediklerini söyledi.

Soytürk, “Edirne Deveceihan Kültür Merkezi Rumeli Kültür Sanat Akademisi bugün Hüsn-i hat sergisi ile ziyaretçilere kapısını açıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve Edirne Kültür ve Turizm İl müdürlüğü olarak ortaklaşa yürüttüğümüz geleneksel Türk sanatlarından, somut olmayan kültürel miras listesine geçtiğimiz günlerde dahil olan Hüsn-i hat sanatını bizim ile birlikte icra eden değerli hocamız Zafer Günal’ın ‘Kırk Hadis-i Şerif’ sergisinde beraberiz.

Somut olmayan kültürel miras listesine dahil edilen Türk İslam sanatlarının en önemli unsurlarından biri olan hüsn-i hat ve tabi ki peygamber efendimizin 40 hadisinin yer aldığı bu sergi ziyaretçileri ile özellikle 15 tatilde öğrencilerimiz ile birlikte anneleri babaları hem galeride sergimizi hem diğer tarafta geleneksel diğer sanatlarımızı hem de gastronomi atölyesinde Osmanlı saray mutfağını da görebilirler. Sergimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı da serginin hayırlı olmasını diledi.

Sergi hakkında açıklama yapan Hüsn-i Hat sanatçısı Zafer Günal, 7 aydır uğraş verdikleri çalışmaları 20 kişilik ekiple birlikte hazırladıklarını kaydetti.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi