17 Haziran 2024
32.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELKIRKLARELİ’NDE İNŞA EDİLEN ULU CAMİ İBADETE AÇILDI

KIRKLARELİ’NDE İNŞA EDİLEN ULU CAMİ İBADETE AÇILDI

-

Kırklareli’nde bir hayırsever tarafından inşa ettirilen Ulu Cami, ibadete açıldı.

Kırklareli’nde hayırsever bir vatandaş tarafından inşa edilen Ulu Camii düzenlenen törenle ibadete açıldı. Törene Vali Osman Bilgin, Hayırsever Sefer Toklucu, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış programında konuşan Vali Osman Bilgin hayırsever Sefer Toklucu ve yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Hayırsever Sefer Toklucu ise caminin Kadir Gecesinde ibadete açıldığını ve mutlu olduğunu belirtti. Toklucu, “Yapımına 2018 yılında başladığımız Ulu Camimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Böyle bir hayırlı gecede camimizin açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
İl Müftüsü Aydın Yığman da camilerin önemine değindi.
Yığman, “Cami zenginin fakirle, çalışanın patronla, yönetenin yönetilenle bütünleştiği kimsenin kimseden üstün olmadığı Allah’ın evidir. Her Müslümanın musalla taşında son görevinin yapılmış olduğu kutsal bir mekandır. Camilerimize namahrem elinin değmemesi ve ezan seslerinin bu toprakların üzerinde ebediye inlemesi buraların hem maddi hem de manevi olarak iman edilmesi şarttır.” diye konuştu.
Yığman daha sonra caminin özelliklerinden bahsetti.
Caminin yapımının 2018 yılında başladığını, 900 metrekare kapalı alana sahip, bin 500 cemaat kapasiteli ve Nakkaş Ahmet Güneri Usta, Kırmızı ve Sarının sentezi haki bir renk ile Süsleme yapılmış olup Hattat Hasan Çelebi’nin Hat işlemeleri kullanıldığını söyledi.
Programda Kuran-ı Kerim tilaveti okutuldu dualar edildi.
Kurdele kesiminin ardından Ulu Camii ibadete açıldı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side