26 Haziran 2022
23.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELKİTAPLARA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

KİTAPLARA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

-

Edirne’de yaklaşık 50 yıldan bu yana sahaflık yapan Resul Açıkel, dijital teknolojinin eski kitaplara ilgiyi azalttığını söyleyerek, “sayfalarını çevirmek, kokusu hissetmek hiçbir şeyin yerini tutamaz” dedi. 72 yaşındaki Açıkel, mesleği bırakmayı düşündüğünü açıkladı.
 

Edirne’de 50 yıldan bu yana sahaflık yapan 72 yaşındaki Resul Açıkel, mesleği bırakmayı düşündüğünü söyledi.

Bedesten çarşısındaki işyerinde binlerce kitap arasında adeta bir ömür geçiren Açıkel, eski ziyaretçileri tarafından hatırlanmaktan mutlu olduğunu anlatıyor.

Açıkel, “Bazen bende bırakayım mı?’ diye düşünüyorum. Bakıyorum müşterilerimin ilgisi. Bir şey ifade ediyoruz burada. İnsanların gözlerindeki ışıltıyı görüyorum. Bizi burada gördükleri zaman. Yılarca Edirne’de kalmış, çocukluklarında, öğrenciliklerinde, Edirne’ye ziyarete geldiklerinde ‘Bakalım o kitapçı amca orada duruyor mu?’ geldikleri zaman çok sevindiklerini görüyorum. Gittiği yere kadar mı, bir iki sene mi?’ devam ettirelim diye düşünüyorum. O noktada daha kararsızım” dedi.

Açıkel, dijital teknolojinin eski kitaplara ilgiyi azalttığını belirtti.

Açıkel, “Bazen çok eski kitapların bugün yeni baskıları çıkabilir. Ama bakıyorsunuz, nadir diye adlandırdığımız kitaplar, çok aranıyor, tabi ki. Onların kopyalarının yapılması yasak. Devletin şöyle bir projesi var; Konya’da yazma eserler kütüphanesi kurdular. O asıllarıyla beraber eski harflerden yeni harflere de çevirerek basıyorlar. Klasik eserlerimizi hayata geçirdiler.

İnternetin hayatımıza girmesiyle biraz uzaklaşıyoruz gibi geliyor bana. Pandemi döneminde de çocuklar çok belirgin derslerini tabletlerden çalıştılar. Kısmen eskiye bir ilgi doğuyor. Kitap sedece bir nesne bile olsa eline alıp kitabı sayfaları çevirmeniz  internette olacak bir şey değildir. Kitabın insana ait olan bir tarafı vardır. Kokusu, ruhu gibi. Size ait notlar vardır. İmzanız vardır” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi