3 Haziran 2023
15 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELKÖYLERDEKİ İÇME SUYU FİYATI BELİRLENDİ

KÖYLERDEKİ İÇME SUYU FİYATI BELİRLENDİ

-

Edirne İl Genel Meclisi’nin bugün gerçekleştirilen toplantısında; Edirne ili köylerindeki içme suyu asgari ücreti 3 lira 20 kuruş olarak belirlendi.
 

Edirne İl Genel Meclisi Ocak ayı toplantıları devam ediyor. Bugün Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirilen oturumda; 6 komisyon raporu görüşülerek karara bağlandı. Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu Başkanı Serdar Çığla tarafından meclise sunulan rapor doğrultusunda; köylerdeki içme suyu asgari ücret tarifesi belirlendi.

Komisyon Başkanı Serdar Çığla tarafından sunulan raporda şu ifadelere yer verildi:
“Köylerimizde 3 çeşit su temini sağlanmaktadır. Cazibeli, güneş enerjili ve normal enerjili su dağıtımı vardır. Muhtarlık ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri Meclisince maliyetine göre metreküp su fiyatını belirleme yetkileri vardır.
Kişi başına hesaplanan su miktarı, tesislerin işletme, bakım-onarım maliyetleri ve köylerde uygulanmakta olan su fiyatları birlikte değerlendirildiğinde 2022 yılı için suyun metreküp fiyatının asgari 3 lira 20 kuruş olmasına komisyonumuzca karar verilmiştir.”

Komisyon raporu hakkında söz alan CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç, su fiyatlarına geçtiğimiz yıla oranla yüzde 19,80’lik bir artış yapıldığını ifade etti.
Kılıç, “Geçtiğimiz yıl su metreküp fiyatları 2 lira 70 kuruştu. Son günlerde hayat pahalılığının çok yükselmesine rağmen biz ‘Su olmazsa olmaz’ diyerek, yüzde 19,80’lik bir artışa gittik. Komisyonumuz da bu konuda ortak karar almış. Teşekkür ediyorum. Edirne halkımıza hayırlı olsun.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut da, fiyatların olabildiğince alt seviyeden belirlendiğini belirtti.
Akbulut, “Geçtiğimiz yıl 2 lira 70 kuruştu su fiyatlarımız. Malum sebeplerden dolayı olabildiğince yüksek tutmadan bir fiyat belirledi komisyon. Biz de komisyonun kararına ‘evet’ diyoruz. Şartlar tabii ki biraz yükselse de, dediğim gibi en alt versiyonda aldık bu fiyatı. Hizmet anlamında hayırlı olsun diyoruz.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Erbay ise yeni fiyatın hayırlı olmasını diledi.
Erbay, “Komisyonumuzun aldığı karar gerçekten takdire şayan. Su temel bir ihtiyaç olduğu için bu fiyat geçişi çok uygundur. Başarılı bir çalışma olmuş.” şeklinde konuştu.

Komisyon raporu hakkında görüşlerini belirten İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş de, meclisin vatandaşları düşünerek fiyatları en asgari şekilde belirlediğini söyledi.
Geçmiş, “Elektrik fiyatlarının yüzde 55 gibi zamlandığı bir dönemde, su fiyatlarının da maliyetleri artacaktır. Keşan’da 7 lira gibi bir fiyat belirlendiği haberini aldım. Bizim belirlediğimiz fiyatın hemen hemen 2 buçuk katı. En asgari fiyatı meclis olarak belirlemeye çalışıyoruz. Su hayattır; suyu ticari bir anlamda belirlememiz mümkün değildir. Onun için fiyatları en asgaride tuttuk. Birliklere de tavsiyemiz; inşallah başka alanlardan giderlere akış yaparlar ve bu su fiyatlarını vatandaşın üzerine çok fazla bindirmezler. Biz asgari fiyatı belirleyeceğiz. Daha sonra birlik meclisleri kendi bölgelerinde maliyetlerine göre fiyatlarını belirleyecekler.” dedi.

Konuşmaların ardından oylanan komisyon raporu; oy birliğiyle kabul edildi ve köylerdeki içme suyu asgari ücreti 3 lira 20 kuruş olarak belirlendi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi