24 Haziran 2022
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELPEKCANLI: SEÇİM YAKLAŞTIKÇA AK PARTİ PROJE AÇIKLIYOR

PEKCANLI: SEÇİM YAKLAŞTIKÇA AK PARTİ PROJE AÇIKLIYOR

-

Edirne çitçisinin uzun yıllardır beklediği en büyük projelerden biri olan Çömlekköy barajının bu yıl bin lira ödenekle yatırım programına alınması, Ak Parti ve CHP’yi karşı karşı getirdi. Ak Parti il başkanı Belgin İba’nın “Hizmet üretmiyorsunuz, bari takdir etmeyi bilin” açıklamasına CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “hizmet üretecek önce onlar” yanıtını verdi. Pekcanlı, Çömlekköy barajına bu yıl için ayrılan bin lira ödeneğe İpsala Karaağaç sulama projesini örnek göstererek, “2016 yılında bu proje gündeme alınmış, 96 milyonluk bir iş. Bugüne kadar 22 milyon 929 bin lira ödenek ayrılmış ama bu seneki ödeneği sadece bin lira. Bu da mı iz ödenek” dedi.
 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, iktidar tarafından bu yıl bin lira başlangıç ödeneği ile yatırım programına alındığı açıklanan Çömlekköy barajı projesini, 2016 yılında yatırım programına alınan ve bu yıl bin lira ödenek ayrılan İpsala Karaağaç sulama projesine benzetti.

Pekcanlı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada seçimlerin yaklaşmasıyla Ak Parti’nin projeler açıklamaya başladığını belirterek, “Biz Çömlekköy Barajı projesinin sonunun İpsala gibi olmasını istemiyoruz, yatırımların yarım kalmasını istemiyoruz” dedi.

Pekcanlı, “AK Parti İl Başkanı, İktidar’ın il başkanı hizmet üretecek önce onlar. Biz onların yaptığı ve yapamadığı hizmetleri kontrol edememekle görevli olan muhalefet partisiyiz. Sayın başkanın açıklamasını bende izledim. Benim bin lira ödenek ile ilgili açıklamamda bu ödenekle bir şey olmaz önemli olan ek ödenek. Bundan sonraki süreçte de Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu destekleyeceğimizi bu bölgeye bu yatırımın olması ile ilgili bir açıklamam olmuştu. Bununla ilgili negatif bir söylemim olmadı. AK Parti’nin açıklaması bin lira ek ödenek fasıl açıldı. Bunların hepsini çok iyi biliyoruz. Biz niye böyle bir açıklama yaptık? Çünkü bölgemizde gerekli kaynakların aktarılmadığını, resmi gazetede yayınlanan rakamlarla biz gördük. Lalapaşa ve Süloğlu bölgesini ilgilendiren Çömlekköy Barajı ile alakalı açıklamamızda bin liranın üzerine ilave bir kaynağın olmadığı sürece bunun hayal olacağını söylemiştik. Niye böyle söyledik; İpsala Karaağaç ve Sulama Projesi var. İpsala bölgesini ilgilendiriyor. Yine Edirne’yi ilgilendiren bir proje. 2016 yılında bu proje gündeme alınmış ve ödeneği açıklanmış. 96 milyonluk bir iş. Bugüne kadar 22 milyon 929 bin lira ödenek ayrılmış ama bu seneki ödeneği sadece bin lira. Bu da mı iz ödenek. Yatırım programına alınması güzel ama İpsala’da bir örneği var. 96 milyonluk projeye bugüne kadar 22 milyonluk ödeme yapılmış ama 2022 yılında planlanan ödeme bin lira. Biz sonunun İpsala gibi olmasını istemiyoruz, yatırımların yarım kalmasını istemiyoruz. Biz bu açıklamayı yaparken bu rakamları biliyorduk. Çömlekköy’e bin lira fasıl açıldı, iz ödenek olarak kondu. Bu güzel proje için gerekirse bizde parti olarak destek vereceğiz. İpsala’daki projeye bu sene bin lira iz ödenek konunca bu projenin 2025 yılında bitmesi biraz zor gözüküyor. Ama AK Parti iktidarı nedense kaynak aktarma ve bitirmek istedikleri yere istedikleri kadar kaynak aktarıyorlar. Mesela FSRU Limanı ile alakalı bu proje 2018 yılında başladı. 706 milyon 542 bin liralık bütçesi var. Bugüne kadar 277 milyon lira civarında bir rakam ödenmiş ve proje bitsin diye hemen bu sene 428 milyon liralık bir ödenek daha konmuş. İstedikleri yerde istedikleri kadar para aktarıyorlar ama bölge çiftçimizin faydalanacağı bizimde destek verdiğimiz projelerde var. Seçim yaklaştıkça AK Parti bu projeleri açıklamaya devam ediyor. Bizde bunların takibini yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi