21 Mart 2023
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERLİ PATATES 10 LİRADAN TEZGAHA ÇIKTI

YERLİ PATATES 10 LİRADAN TEZGAHA ÇIKTI

-

Edirne’de yerli patates, fasulye, bezelye tezgaha çıktı ama fiyatları cep yakıyor. Üreticiler, mazot ve diğer girdi maliyetlerinin artmasından dolayı bu yıl fiyatların pahalı olduğunu, zararına satış yaptıklarını söylüyor.

Edirne’de 1. Murat Mahallesi’nde kurulan Cumartesi pazarında Karaağaç ve Yıldırım’da yetiştirilen yerli ürünler tezgaha çıktı. Yerli patates kilosu 10 liradan tezgaha çıkarken, yerli Karaağaç fasulyesi 20 liradan satışa sunuluyor.

Pazarda domates 15, dolmalık biber 20, barbunya 30, bamya kilosu 40 liradan satılıyor.

Fiyatlar yüksek olunca vatandaşlar almak istediği sebzeyi bir kilo yerine yarım kilo ya da tane ile almak durumunda kalıyor.

Karaağaçlı üretici Faruk Ule, yerli fasulyeyi kilosu 20 liradan satışa sunduklarını belirterek, “geçen sene 10 liraya satıp para kazanıyorduk, bu sene 20 liraya zararına satıyoruz” dedi.

Ule, “kendi üretimimiz, tohumu da yerli. Bu hafta 20 liradan açılış yaptık. Fiyatların düşmesi, bu maliyetlere göre çok zor. 30 lira oldu bir litre mazot, sadece o değil, her şeye yüzde 300 zam geldi. Geçen sene 10 lira veriyorduk para kazanıyorduk, bu sene 20 liraya veriyoruz para kazanamıyoruz.

Vatandaş artık haklısınız diyor üretim pahalı diyor. Geçen haftalarda 30 lira olduğu söyleniyordu fasulye. En azından iyisidir, 20 ama en iyisi yerli olanıdır. 20 lira verecek ama evine güzel kılçıksız fasulye götürecek” dedi.

Yıldırımlı patates üreticisi Dindar Celepler ise yerli patatesi kilosu 10 liradan sattıklarını, maliyet artışlarından dolayı fiyatların yüksek olduğunu söyledi.

Celepler, “yerli kendi ürünümüz patates, kilosu 10 lira. 8 lira 5 liraya da var. Yıldırım Kazanova’da yetiştiriyoruz. Fiyatlar düşer mi, dışarıdan getirilenler düşmez. Kendin üretirsen fiyatlar düşer. Yarısından çoğu maliyete gidiyor. Görüyorsunuz mazot gübre pahalı. Yine de bereket versin” dedi.

Vatandaşlar da pahalılıktan yakındı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi