20 Haziran 2024
37.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYIKILAN GAZİ İLKOKULUNUN YERİ OTOPARK OLDU

YIKILAN GAZİ İLKOKULUNUN YERİ OTOPARK OLDU

-

Edirne’de depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verilen ve geçtiğimiz yıl yıkımı gerçekleştirilen Gazi İlkokulunun yeri, İl Özel İdaresi tarafından otopark olarak düzenlendi. İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Eylül ayında faaliyete başlayacak otoparkın ücret tarifelerinin de belirlendiğini açıkladı.

Edirne’de Selimiye Cami arkasında bulunan Gazi İlkokulu, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz yıl yıkılmıştı. Okulun yıkılması, bazı dernek ve eğitim sendikaları tarafından tepkiyle karşılanmış, yerine tekrar okul yapılması talebinde bulunulmuştu.
Milli Emlak tarafından İl Özel İdaresi’ne tahsis edilen alan, otopark olarak düzenlendi. Çevre düzenlemesi kapsamında Selimiye Otoparkının kaldırılmasının ardından, bu alan da otopark olarak düzenlendi.
Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, kente gelen tur otobüslerinin, düzenlenen alanda konaklayacağını, otoparkın Eylül ayında tam kapasite hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.
Geçmiş, “Bildiğiniz üzere yaklaşık 10 yıl önceki bir zaman dilimi içerisinde buraya da yapılan bir etüt ve incelemeler neticesinde depreme dayanıksızlık raporu tutuldu. Karar verildi ve bununla ilgili çürük binalar statüsüne alınarak bu yerin yıkımı gerçekleştirildi. Milli Emlak’a ait olan bir yer daha sonra dönemin valisi tarafından il özel idare tahsisi yapıldı. Ve biz İl Özel idaresine yapılan tahsisi Edirne’nin kanayan yarası durumunda bulunan otopark sorunu bir nebze çözüm bulabilmek adına Edirne’mize gelen tur otobüslerini konaklayabileceği yer bulunmaması nedeniyle yaptığımız çalışmalar neticesinde Gazi İlköğretim Okulu’nun alanını otoparka dönüştürmesini kararını aldık.
Bununla ilgili il genel meclisimizde işletme kurulmasıyla ilgili kararlar alındı. Bu kararlarla birlikte geçen ay içerisinde de Sayın İl Valimize otoparkın yapılması ve otopark ücretlerinin belirlenmesiyle ilgili de yetki verildi. Bütün hazırlıklarımız ve çalışmalarımız şu an Gazi İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanda otopark olarak bulunduğu alanda çalışmalarımız bitti. Çevre düzenlemesi, otoparkın asfalt atımı bitirildi.
Yaklaşık olarak Eylül ayının ilk haftalarında da vatandaşların hizmetine sunulacak. Bununla ilgili il genel meclisimizde bir ücret tarifesi de belirledik.
Bununla ilgili bu ücret tarifemizde de bir saatlik oto küçük otomobillerde 10 TL, karavanlarda 55 TL, otobüs ve kamyonetlerde de 55 TL bir fiyat belirledik. Tabii saatin duruş şekline göre de bu fiyatlar biraz katları artarak da devam edecektir. Meydan projesinin olmasıyla birlikte orada biliyorsunuz taşıtarak alanlar kapatıldı. Otoparkla ilgili sorun vardı burasını Eylül ayının ilk haftasında faaliyete geçirdiğimizde Selimiye’ye gelen tur otobüslerinin en yakın yerde konaklamalarına da imkan vermiş olacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side