3 Aralık 2022
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYTB EDİRNE KOORDİNASYON OFİSİ HİZMETE GİRDİ

YTB EDİRNE KOORDİNASYON OFİSİ HİZMETE GİRDİ

-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Koordinasyon Ofisi, hizmete açıldı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların, soydaş ve akraba topluluklar ile ülkemizde öğrenim gören uluslararası öğrencilere yönelik görev ve hizmetleri yurt içinde daha etkin daha hızlı ve eş güdümlü bir şekilde gerçekleştirmek üzere Edirne Valiliği tarafından tahsis edilen ‘YTB Edirne Koordinasyon Ofisi’ dün düzenlenen törenle açıldı.

Ofisin açılışının ardından akşam saatlerinde kentte bulunan bir restoranda dayanışma yemeği düzenlendi. Dayanışma yemeğine; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, T.C. Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, YTB Başkanı Abdullah Eren, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, Başkonsoloslar, Yunanistan ve Bulgaristan başta olmak üzere Balkan ülkelerinden gelen STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan YTB Başkanı Abdullah Eren, Edirne’de koordinasyon ofisi açılmasının oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Programda konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, T.C. Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve AK Parti Milletvekili Fatma Aksal da, yurtdışında yaşayan soydaş ve akraba topluluklar için Edirne’nin önemine değindi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ise, öğrencilerin koordinasyon ofisinden en etkin şekilde yararlanmasını temenni etti.
Vali Kırbıyık, “Trakya Üniversitesi’nde 4700 uluslararası öğrencimiz eğitim görüyor. Her yıl inşallah bu sayı giderek de artacak, artıyor da. Bizler öğrencilerimizin bu şehirde olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu şehre de çok büyük katkılar sunduklarını değerlendiriyoruz. Bu şehir hakikaten yıllarca medeniyet anlamında payitahtlık yapmış bir şehir. Çeşitli kültürlerin, geleneklerin, göreneklerin bir arada yaşadığı bir şehir. Bugün de bir örneğini burada hep birlikte yaşıyoruz. Aramızda Batı Trakya’dan, Bulgaristan’dan, Makedonya’dan, Kosova’dan, Karadağ’dan, Arnavutluk’tan belki sayamadığım diğer ülkelerden, Balkan coğrafyasından, gönül coğrafyamızdan öğrenci arkadaşlarımız var. Burada öğrencilik hayatınız boyunca bu kadim şehirde dediğim gibi en iyi koşullarda ağırlayıp, en iyi koşullarda üniversitemizde eğitim verip, mezun olmanızı ümit ediyoruz. Bizler buradayız, sizlerin emrinizdeyiz. Bütün kurumlarımızla birlikte konuyla ilgili olarak Valiliğimiz olsun, Göç İdaremiz olsun, ilgili birimlerimiz üniversitemiz olsun tamamıyla sizin her türlü sorunuzla her türlü konunuzla ilgilenmek bizim boynumuzun borcu. İnşallah bu durumda da önümüzdeki süreçte de daha da güzel çalışmalara hep birlikte imza atacağız. Sizin burayı etkin kullanmanız, yoğun kullanmanız, her türlü sosyal, kültürel ve diğer faaliyetler için bir arada bulunmanız bizi mutlu edecektir. İnşallah en üst seviyede faydalanacağımız bir alan olur.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi