13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEZİRAAT ODASI BAŞKANI ARABACI’DAN ‘DOLU’ AÇIKLAMASI

ZİRAAT ODASI BAŞKANI ARABACI’DAN ‘DOLU’ AÇIKLAMASI

-

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Edirne Merkez ve köylerinde etkili olan dolu yağışının ekili arazilerde bir sorun yaratmadığını açıkladı.

Edirne’de önceki gün şiddetli sağanak yağışla birlikte dolu yağışı da etkili olmuştu. Özellikle Edirne Merkez ve Merkeze bağlı köylerde etkili olan dolu yağışının, ekili arazilere zarar verip vermediği oldukça merak edilen konuların başında gelirken; konuyla ilgili açıklama Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı’dan geldi. Dolunun yağmurla birlikte gelmesi ve çok iri olmaması nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmadığını belirten Arabacı, üreticilerden aldıkları ilk verilerin de bu yönde olduğunu ifade etti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda bereketli bir süreçten geçiyoruz. Kurak geçen dönemlerin ardından şimdi güzel yağışlar alıyoruz. Ürünlerimiz için de gayet güzel oluyor bu yağışlar ama tabi bu yağışlarla beraber dün dolu da yağdı bölgemizde. Edirne Merkezde ve birkaç köyümüzde vardı dolu ama bu yağmurla beraber geldiği için ve çok iri olmadığı için ürünlere ciddi bir sıkıntı yaratmadı. Çünkü şu an ekili olan buğdaylarımız henüz başak aşamasında değil, belki o dönemde olsa tanelerde dökülmeler olabilirdi ama şu an için öyle bir sıkıntı yok. Kanolada olabileceğini düşündük ama onda da çok ciddi sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Havalar açtıktan sonra kontrolleri yapılacak ama şu ana kadar üreticilerimizden aldığımız bilgilere göre ciddi bir sıkıntı yok. Yağmurdan önce dolu gelseydi zarar verebilirdi ama yağmurla beraber olduğu için sorun yaratmadı.” dedi.

Kurak bir dönemin ardından alınan yağışların ürünleri oldukça iyi etkilediğini söyleyen Arabacı, “Önümüzdeki dönemde de yağışlar devam ederse, daha önce hiç almadığımız kadar verim alabiliriz.” dedi.
Arabacı, “Kurak bir dönemde ekilişi yaptık ve kurak bir kış geçirdik. Kurak geçen dönemin ardından geçen ay ve bu ay güzel yağışlar aldık. Ürünlerimize baktığımızda gelişimi güzel, şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yok. Tabii ki biz kış yağışlarını yeterli seviyede almadık, toprak tamamen suya kanmış bir vaziyette değil ama şu an alınan bu yağışlar, ürünün gelişimini ve gidişatını gayet güzel etkiledi. Bu yağışlar şu an için çok güzel ama kış yağışları çok yeterli olmadığı için önümüzdeki günlerde yeniden bir yağış alırsak daha da güzel olacağını düşünüyorum. İnşallah bu yağışlar önümüzdeki dönemlerde de devam eder. Geldiği takdirde de belki de daha önce hiç almadığımız kadar verim alacağımız bir yıl da olabilir.” şeklinde konuştu.

Arabacı, ilaçların zamanında atılması yönünde de üreticilere tavsiyelerde bulundu.
Arabacı, “Biz bazı ilaçların zamanında atılması gerektiğini söylüyoruz ama bazı üreticilerimiz hastalık olmadığı takdirde maliyetleri kısmak adına atmıyor. Bizim ekiplerimiz geziyor, her köye gidiyor. Gittikleri her köyde de gördükleri arazilerde ciddi bir hastalık varsa zaten üreticilerimizi uyarıyor. Hatta birkaç gün önce hastalık gördükleri bir arazide üreticimizi uyardı ve üreticimiz anında ilacını alarak uygulamasını yaptı. Uygulamalar yapıldığı takdirde bunların önüne geçebiliyorsunuz. Ama yine de maliyetleri kısmak adına ilaçlarımızı atmamazlık yapmayalım. Zamanında atarsak ve bir ürün hiç hastalığa yakalanmadan gelişirse onun verimi biraz daha farklı olacaktır. Hastalığa yakalandığında da erken teşhis edip ilacımızı attığımızda yine önüne geçebiliyoruz. Çok ciddi bir sıkıntı olacağını da düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side