1 Aralık 2023
12.2 C
Edirne
Ana SayfaTEKİRDAĞHİSARCIKLIOĞLU, TOGG İÇİN TARİH VERDİ

HİSARCIKLIOĞLU, TOGG İÇİN TARİH VERDİ

-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin yerli otomobili TOGG hakkında yaptığı açıklamada, “İnşallah Mart ayında Türkiye’nin yollarında TOGG’umuzu hep beraber göreceğiz.” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Tekirdağ’a geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin de açılışını gerçekleştirdi. Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, merkezde anlaşmazlık sorunlarının en fazla 3 ayda çözüldüğünü ifade etti.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Ticaretinde, işinde sorun yaşayan iki tüccar iki iş insanı buraya geldiği zaman öncelikli olarak kendi vekillerini seçiyorlar. Eğer bu iki vekil anlaşırlarsa problem yok. Anlaşamazlarsa ikisi anlaşıp üçüncü bir kişiyi seçiyorlar. Üç kişi bir araya geliyor ve kararı veriyorlar. Bu süreç 3 ayda tamamlanıyor. Masrafı ise mahkemelerde ödenen masrafın yüzde ellisi kadar. Yani masraflar azalıyor, sorun da en fazla 3 ayda çözülüyor. Burada ortaya çıkan karar ve sonuç mahkemede karar veren hakimin verdiği kararla aynı geçerlilikte oluyor.” dedi.
Konuşmasında gençlerin önemine de değinen Hisarcıklıoğlu, yapılan girişimlerle meslek liselerindeki doluluk oranlarının arttığını belirtti.
Hisarcıklıoğlu, “Yıllardır mesleki eğitim için uğraşıyoruz. Fakat bizi söz sahibi yapmıyorlardı. Mesleki eğitimde iş dünyasının söz sahibi olması için yıllardır uğraşıyorum. Şu anda 117 meslek lisesinin hamiliğini benim oda ve borsalarım yapıyor. Bunlardan biri de Çorlu’daki meslek lisesi. Meslek liseleri yüzde 60 doluluk oranında giderken, siz hamiliğini aldınız. Yüzde yüz doluluk oranı elde ettiniz. Burada ne yetiştiriyoruz? Ara eleman yetiştiriyoruz. Kime yetiştiriyoruz? Üyemize yetiştiriyoruz. Çocuklar da altın bilezik sahibi oluyor. Yani ’bana bir iş var mı’ diyen adamlara zaten iş kapısı açık burada. Sanayi burada.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirilerek merkezin açılışı yapıldı.

Merkezin açılış töreninin ardından Tekirdağ’ın Parlayan Yıldızları Vergi Ödül Törenine de katılan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, yerli otomobil TOGG’un Mart ayında kullanılmaya başlanacağının müjdesini verdi.
Hisarcıklıoğlu, “Buradan da bir müjde vereyim. Geçen hafta Cumhurbaşkanımızın Gebze’ye gelmesi ile beraber son aşamaya geldik. 120 yıllık insanlarımızın hayali, 60 yıl önce rüyamız yarıda kalmıştı. Türkiye’nin otomobili inşallah Allah nasip ederse bütün IP hakları bize ait olmak üzere ilk çıkışta yüzde 51 yerli malı olmak üzere Allah nasip ederse fabrikasını 29 Ekim’de Gemlik’te açacağız. Türkiye’nin yollarında, Tekirdağ’ın yollarında inşallah Mart ayında TOGG’umuzu hep beraber göreceğiz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side