20 Haziran 2024
37.1 C
Edirne
Ana SayfaTEKİRDAĞKORUK HASADI BAŞLADI

KORUK HASADI BAŞLADI

-

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde koruk suyu için hasat başladı. Koruktan elde edilen sular, yazın içilen bir içecek haline geldiği gibi şeker hastaları da üzüm suyuna alternatif olarak tüketebiliyor.


Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde bulunan bağlarda koruk hasadı başladı. Sabahın erken saatlerinde bağlara giren işçilerin kestiği olgunlaşmamış üzüm korukları, sepetlere alınarak işletmeye taşınıyor. Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde işlemden geçen üzüm korukları işletmede koruk suyuna dönüştükten sonra Bağcılık Araştırma Enstitüsündeki satış noktalarındaki yerini alacak. Daha çok Ege Bölgesinde tüketilen bir içecek olan koruk suyu, şeker oranının az olması sebebiyle şeker hastaları tarafından da kullanılabiliyor.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Gamze Uysal Seçkin, enstitüde 4-5 yıldır koruk suyu üretimi gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Seçkin, “Enstitümüzde 4-5 senedir koruk suyu üretimimiz bulunmaktadır. Koruk suyu normalde Ege Bölgesinin bir içeceği. Yaz aylarında tüketiliyor. Hatta çok fazla ekşi olduğunda koruk ekşisi olarak da tüketilebilir. Salataların üzerine sos olarak kullanılıyor. Fakat biz, içim için burada hazırlıyoruz. Özellikle şeker hastaları üzüm suyuna alternatif olarak bunu içebilirler. Her şekilde şifalı bir içecek haline geldi. Buzdolabında muhafaza edilerek o ekşilik insanlara ferahlık veriyor. Üzümün şeker oranı çok yüksektir. Fakat koruk daha üzümün ham halidir. Şekeri daha olgunlaşmamış olduğu için üzüm suyundaki bir tatlılık gelmez. Daha ekşimsi bir tattır. Bu da ferahlık verir” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side