13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaÇANAKKALEBİR MAAŞ İKRAMİYE İLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER

BİR MAAŞ İKRAMİYE İLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin hemen ardından bölgeye giderek arama kurtarma çalışmalarına katılan Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personelleri ile bölgede görevli diğer personelleri bir maaş ikramiye ile ödüllendirdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından Edirne Belediyesi’nde arama kurtarma çalışmalarına katılmak için bir ekip oluşturmuş ve deprem bölgesine göndermişti. Kahramanmaraş Elbistan’da görev yapan ekip, kente döndü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, arama kurtarma çalışmalarına katılan ekip ile bölgede görevli diğer ekibe teşekkür etti.

6 Şubat’ta meydana gelen depremin hemen ardından ekiplerin bölgeye sevk edildiğini belirten Gürkan, süreç boyunca yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.
Gürkan, “6 Şubat 4.17’de meydana gelen depremden benim 07.09’da bilgim oldu. Hemen ardından İtfaiye Müdürümüzü aradım. Arama kurtarma ekibimizin araçlarının hazırlanması talimatını verdim. Sayın Valimiz H. Kürşat Kırbıyık ile 112’de buluştuk. Planlamaları yaptık. Saat: 08.30’da ekiplerimiz Edirne’den hareket etti. Arkadaşlarımız doğrudan Kahramanmaraş Elbistan’a gittiler. Ve hemen arama kurtarma faaliyetlerine katıldılar. İtfaiye Amirimiz Sefa Tabak, ekibin başındaydı. Diğer arama kurtarma ekipleri ile birlikte faaliyetlerini sürdürdüler. 1 canlı kurtardılar. Birçok canını yetirmiş vatandaşımızı enkaz altından çıkardılar. Tabi o dönemde Elbistan’da hava sıcaklığının eksi 20’ye kadar düştüğünü söylemekte fayda var. O günlerde henüz çadır ve diğer yardımları da ulaşması söz konusu değildi. Biz 6 Şubat’ta buradan arama-kurtarma ekibini ve aracı gönderdikten sonra mobil ikram aracı ile gıda ihtiyaçlarını gönderdik. Onlar da ikinci araç olarak Elbistan’a gittiler” diye konuştu.

6 Şubat Saat:12.00 itibariyle yardım kampanyası başlattıklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Tüm Edirneliler, her yaştan, her ruhtan tüm Edirneliler adeta bir yardım yağmuruna tuttular bizi. Gönüllülerimiz vardı. Ortaokul, lise, üniversite, emeklilerimizden, belediye porseleninden oluşan. İlk 5 gün durmaksızın çalıştılar. Olağanüstü yardım toplandı” dedi.

Yardımların 24 TIR ile deprem bölgesine gönderdiklerini belirten Başkan Gürkan, “TIR bulmak çok zordu. Bu anlamda ülkemizdeki tüm TIR şoförlerine çok teşekkür ediyorum. İlk etapta gönderdiğimiz 23 TIR’ın 20 tanesi bizden tek bir kuruş para, tek bir litre mazot almadan gitti. 3 tanesi şoför olduğu için mazot desteği yaptık” ifadelerine yer verdi.

Gürkan, “Ben kahraman çalışma arkadaşlarımın hepsine minnetlerimi, teşekkürlerimi, takdirlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız. Yaraları sarmaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinden birçok vatandaşımız Türkiye’nin farklı noktalarına yerleşiyorlar. Kimisi yakınlarının yanına gidiyor, kimisi en güvenli gördüğü bölgeye gidiyor. İlimize de gelen vatandaşlarımız var. Onlar bizim burada misafirimiz. Sevdiklerini, yakınlarını kaybettiler. Edirne’de şuanda Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Valiliği koordinasyonunda gelen depremzedelerin barınmaları sağlandı. Biz de Atatürk Kültür Merkezi’nde çalışmalara devam ediyoruz. İMECE Market’i açtık. İMECE Market’te giysi, gıda reyonu açtık. Oradan depremzedelerimiz gelip ihtiyaçlarını alıyor. Dün itibariyle toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanabilecekleri kent kartları dağıtmaya başladık. Burada kaldıkları sürece toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmaya devam edecekler. Misafirlikleri boyunca ulaşım ihtiyaçlarını biz finanse edeceğiz” dedi.

Deprem bölgesine giden tüm ekibe bir kez daha teşekkürlerini sunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, deprem bölgesinde görev yapan tüm personelin bir maaş ile ödüllendirileceğini söyledi.

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Edirne Belediyesi İtfaiye Amiri Sefa Tabak da, bölgede özveri ile görev yaptıklarını ifade etti.
Tabak, “Oradaki ortam çok kötüydü. Onlardan çok bahsetmek istemiyorum. Ama Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın görev geldikten sonra bizlere aldığı ekipmanlar bizlerin çok işine yaradı. Bir canlı vatandaşımızı kurtardık. Ailelerin cenazelerine daha çabuk ulaşabilmeleri için elimizden gelen çabayı gösterdik. Diğer ekipleri ekipmanlarımız ile destek verdik. Özveri ile çalıştık. Bizi o bölgeye gönderdiği için Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Bölgeye ikinci ekip olarak giden İtfaiye Amiri Fatih Yavaş da, enkaz bölgesindeki yangın olaylarına müdahale ettiklerini belirtti.
Yavaş, “Başkanımızın verdiği emir doğrultusunda ekipten devraldık. Oradaki arama kurtarma çalışmalarına devam ettik. Enkaz bölgesinde meydana gelen yangın olaylarına müdahalemiz oldu. Alan taraması çalışması yapıldı. Malzeme konusunda bize desteğini esirgemeyen başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side