30 Kasım 2023
6.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

-

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘başöğretmenlik’ unvanının verilişinin yıldönümünde, 24 Kasım Öğretmenler Günü Edirne’de düzenlenen törenlerle kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler günü Edirne’de de törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, müdür yardımcıları ve öğretmenlerin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Törende İl Milli Eğitim Müdürü Arpacı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından Saygı Duruşu’nda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Anıt önündeki törenin ardından öğrenciler ve protokolün oluşturduğu kortej Halk Eğitim Merkezi’ndeki kutlama programına katıldı.

Burada Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü programı düzenlendi. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve eşi Dilek Kırbıyık ile İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, müdür yardımcıları, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı program, Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı.

Törende mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına konuşmayı, Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Sümeyra Nur Karaca yaptı.

Karaca, “Bun anlamlı günde mesleğe benim gibi yeni başlamış öğretmen arkadaşlarım adına konuşma yapmak büyük bir mutluluk. Onurlu öğretmenlik mesleği yapa bir kişi olmanın kıvancıyla hepinizi selamlıyorum. Her öğrencinin hayata bakış açısını etkileyen çok sevdiği bir öğretmeni vardır. Ben de bir öğretmeni sevdim, mesleğine yeni başlamış heyecanı gözlerinden okunan sevgi dolu bir öğretmenle başladı benim bu kürsüye geliş hikayem” dedi.

Emekli öğretmenler adına konuşmayı ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi emekli öğretmeni Hasan Boz yaptı.

Boz, “41 yıl sonra huzurumun ve mutluluğumun kaynağı okulumdan öğretmenlik hayatımdan ayrılıyorum. Karacaoğlana sormuşlar, ‘Ölüm mü zor ayrılık mı’ diye ayrılık ölümden daha zor demiş. Biz inanıyoruz ki öğretmenin emeklisi olmaz. Sağ olduğu sürece bu vatan ve milletin bekası için devam etmesidir” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, öğretmenliğin insanlık tarihinin en önemli mesleği olduğunu belirtti.

Arpacı, “öğretmenlik her şeyden önce bir ideal ve hizmet mesleğidir. Öğretmenin en önemli özelliği sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. O yeri doldurulamaz öğretici, eserleri kıymet biçilemeyen sanatkar, etrafını aydınlatan mum, hakikatin ve idealin üstadı dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip olan insandır. Mevlana’yı, Yunus Emre’yi Hacı Bektaşi Veliyi, Ahmet Yesevi’yi Mimar Sinan’ı Sultan Alparsaln’ı, Fatih Sultan Mehmet’i, Yavuz Sultan Selim’i ve Gazi Mustafa Kemal’i yetiştiren öğretmendir” dedi.

Törende, öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenler meslek yemini etti.

Hafta dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törende emekli öğretmenlere de Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık tarafından hizmet şeref belgeleri verildi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, yaptığı konuşmada, öğretmenlerin bir nesli şekillendirdiğini, bunun da çok önemli bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Kırbıyık, “Fatih Sultan Mehmet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi devlet adamlarını yetiştiriyorsunuz. Aziz Sancar gibi bilim adamları yetiştiriyorsunuz. Ömer Halisdemir, Fethi Seki’ler yetiştiriyorsunuz. Bunlar inanılmaz önemli gayretler. Sorumluluk ne kadar büyürse üzerinizdeki yük de artmış oluyor. Çünkü yerine getirmek için gayret ettiğiniz çalışmaların bir sonucu var. Tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side