1 Aralık 2023
12.2 C
Edirne
Ana SayfaTEKNOLOJİTEKNOLOJİ BİR MESLEĞİ YOK ETTİ

TEKNOLOJİ BİR MESLEĞİ YOK ETTİ

-

Günümüz teknolojisi bir yandan devrim niteliğindeki yenilikleriyle hayatımızı kolaylaştırırken, değişen alışkanlıklarımız arasında unutulan zanaatlerden süpürgecilik Edirne’deki ‘Süpürge Borsası’nda ayakta durmaya çalışıyor.
 

Eskiden 250 dükkanla yaklaşık bin kişinin istihdam edildiği borsada yeni mahsül süpürge tellerini işleyen ustalar, hem mesleğin unutulması hem de el emeklerinin karşılığını alamamaktan şikayetçi.

Edirne'nin en eski zanaatlerinden süpürgecilik, gün geçtikçe teknoloji ve ilgisizliğin kurbanı oluyor. Geçtiğimiz günlerde yeni mahsül süpürge tellerinin geldiği süpürge borsasında mesleği yaşatmaya çalışan süpürge ustaları, emeklerinin karşılığını alamadıkları gibi Trakya'da ekimin oldukça azaldığı süpürge telinin kendilerini etkilediğini söylüyor. Borsa'da yaklaşık 45 yıldır süpürgecilikle uğraşan Hamdi Gaspar süpürgenin istikrarı olmayan bir meslek haline geldiğine vurgu yaparak; “Bu teknoloji bizi bitirdi, üretim ve tüketimi azalttı” diye konuştu.

Özellikle Ağustos ve Eylül aylarında borsaya gelen yeni mahsül süpürge tellerini işleyip kış için depolarda stok yapan esnaflar yetişen usta olmadığı için kendilerinin mesleğin son temsilcileri olduğunu ifade ediyor.

Baba mesleği olarak süpürgeciliği devam ettiren Erkan Posta, yeni nesil ürünleri işlemeye başladıklarını ifade etti.

 

 

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side