20 Haziran 2024
34.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE90 TANE ACI BİBER YEDİ AĞIRLIĞINCA SIVI YAĞ KAZANDI

90 TANE ACI BİBER YEDİ AĞIRLIĞINCA SIVI YAĞ KAZANDI

-

10. Edirne Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali son gününde renkli görüntülere sahne oldu. Acı biber yeme yarışmasında Şanlıurfalı üniversitesi Emrah Mucurtay, 90 adet acı biber yiyerek yarışmanın birinciliğini elde etti. 84 kilo olan acı biber şampiyonu, ödül olarak ise ağırlığınca ayçiçek yağı kazandı.

10. Edirne Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali son gününde renkli görüntülere sahne oldu. Vali Ekrem Canalp ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’a tava ciğer ustası önlüğü giydirildi.

Atatürk Anıtı’na ciğerci ustaları tarafından festival çelengi sunuldu. Ardından Edirne ve Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu’nda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Anıt önündeki törenin ardından festival korteji Saraçlar Caddesi’ndeki etkinlik alanına geçti.

Burada Sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait olan Tava Ciğer Marşı seslendirildi.

Edirne’deki tava ciğer ustaları adına konuşan Niyazi Yavuz, tava ciğerin Türkiye’nin tescilli lezzetlerinden biri olduğunu söyledi.

Yavuz, “büyük ilgi gören Edirne yaprak ciğeri, ülkemiz ve kent ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Trakya’mızın muhteşem doğası ve topraklarında yetişen büyük baş hayvancılıkta dana yetiştiren çiftçilerimiz başta olmak üzere, Karaağaç biberi ekimi, tonlarca biber salçası, domates, soğan ve garnitür yeşillikleri, ayçiçeği ekimi ve yağı üretimleriyle doğrudan ya da dolaylı olarak istihdamı sağlanan on binlerce insanın gelir ve geçim kapısı olmaya, her geçen gün devam etmektedir” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuşmasında bu yıl festivaldeçölyak hastaları için farkındalık yaratmak için glütensiz unla da tava ciğer pişirileceğini söyledi.

Gürkan, “bildiğiniz gibi ülkemizde ve dünyada undaki glüteni kullanamayan, çölyak hastaları dediğimiz insanlarımız var. Onlar normal unun içindeki glütenden dolayı pişirmiş olduğumuz Edirne tava ciğerinden bugüne kadar tadamadılar. Bu yıl Trakya Çölyak Derneği bize başvuruda bulundu. Ciğerleri hepiniz yiyorsunuz ama biz normal unla pişirilen ciğerlerden tadamıyoruz dediler. Biz de farkındalık oluşturmak için bu yıl ciğer pişirimine ayrı bir tava daha koyduk. Glütensiz unla de çölyak hastaları için ciğer pişireceğiz” dedi.

Festival kapsamında Edirne’nin duayen tava ciğer ustalarına teşekkür plaketi verildi.

Festivalin en heyecanlı bölümü ise acı biber yarışması oldu. İkisi kadın toplam 12 yarışmacı acı biber yarışmasında ter döktü.

Yarışmada 90 adet acı biber yiyen Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Şanlıurfalı Emrah Mucurtay birinci oldu.

Yarışmanın birincisi olan 84 kilo ağırlığındaki Emrah Mucurtay ağırlığınca ayçiçeği yağı hediye edildi.

Yarışmanın ikincisine ayran, üçüncüsüne ise badem ezmesi hediye edildi. Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar, Edirne ciğercilerinden 22 porsiyon tava ciğer kazandı.

Yarışmanın birincisi Emrah Mucurtay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, acı yemeyi çok sevdiğini, 90 adet acı biber yediğini söyledi.

Festival kapsamında Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Eşi Esra Gürkan, Ak Parti İl Başkanı Belgin İba tava ciğer pişirdi.

Etkinlik sonunda vatandaşlara bedava ciğer ikramında bulunuldu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side