22 Haziran 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE‘ADAYIMIZI GERİ İSTİYORUZ’ EYLEMİ

‘ADAYIMIZI GERİ İSTİYORUZ’ EYLEMİ

-

Yaşadığı rahatsızlığın ardından Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Belediye Başkan adaylığından çekilen Şükrü Ciravoğlu’nun haksızlığa uğradığını savunan bir grup partili, Edirne İl Başkanlığı önünde ‘Adayımızı Geri İstiyoruz’ eylemi yaptı. Sık sık ‘hak, hukuk, adalet’ sloganı atan partililer, Ciravoğlu’nun yeniden aday gösterilmesini istedi.

Edirne’de yapılan ön seçimden birinci çıkarak CHP Edirne Belediye Başkan Adayı olan Şükrü Ciravoğlu, yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye yatmış ve tedavi görmüştü. Ankara’da gerçekleştirilen aday tanıtım toplantısında Genel Başkan Özgür Özel tarafından Edirne Belediye Başkan Adayı olarak tanıtılan Ciravoğlu, geçtiğimiz hafta ritim bozukluğu şikayetiyle yeniden hastaneye yatmıştı. Perşembe günü Genel Başkan Özgür Özel tarafından aranan ve adaylıktan çekilmesi istenen Ciravoğlu, adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Ciravoğlu’nun yerine Av. Filiz Gencan Akın, CHP’nin Belediye Başkan Adayı olarak belirlenmişti.
Yaşanan gelişmelerin ardından Edirne İl Başkanlığı önünde bugün bir araya gelen bazı partililer, ‘Adayımızı Geri İstiyoruz’ eylemi yaptı.

Eylemde konuşan parti üyesi İbrahim Işık, Genel Merkez tarafından irade gaspı yapıldığını ve buna karşı çıkmak amacıyla bu eylemi düzenlediklerini ifade etti.
Işık, “Genel merkezden gelişen bir irade gaspına karşı buradayız, ona karşı çıkmak için buradayız. Sayın Ciravoğlu ön seçimi kazandı, bu genel merkeze iletildi ve bunun takipçisi, denetimcisi de genel merkezdi. Parti Meclisi üyesi ve genel merkezin görevlendirdiği bir milletvekilimiz genel merkezden gelmiş, onların denetiminde Cumhuriyet Halk Partililer mükemmel bir ön seçim yaşatmıştır. Bunu yok sayamazlar; bunu madem yaptılar, buna uygun hareket etmek, buna göre devam etmek zorundalar. Seçimi açık farkla kazanmış bir aday varken, gereksiz, doktorların raporlarına da uymayan, sadece hastanede dinlenmesi istenen bir süreçte, hasta diye, bu süreci yürütemeyecek diye uydurma bahanelerle Şükrü Ciravoğlu’nun iradesi, dolayısıyla Edirne halkının iradesi ipotek altına alınamaz, elimizden alınamaz, biz bunu haykırıyoruz.” dedi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Hüseyin Taşkan da, “Üyelerin iradelerine, halkın beklentilerine karşı yapılanları hak ve hukuk savunucusu olan partimiz açısından içimize sindiremiyoruz. Adayımızın tekrar bize geri verilmesini istiyoruz.” dedi.
Taşkan, “Ciravoğlu’nun hastaneye yatışının hemen ertesi günü adaylıktan çekilmesi yönünde yapılan söylemleri ve hastaneye apar topar noter gönderilmesi olayını asla doğru bulmuyoruz. Edirne’de dürüst ve onurlu bir kişilik olarak tanınan adayımıza yapılan bu uygulama sadece üyeler değil, halk tarafından da yadırganmıştır. Üyelerin iradelerine, halkın beklentilerine karşı yapılanları hak ve hukuk savunucusu olan partimiz açısından içimize sindiremiyoruz. Ön seçimi açık farkla kazanan, halkta karşılığı olan bir adayın çekilmesini istemek seçimi riske atmaktır, kaybetmeyi de göze almaktır, bunu kabul etmiyoruz, edemiyoruz. Biz parti içi demokrasinin gelişmesini istiyoruz. Bu nedenle yapılan bu uygulamanın derhal düzeltilmesini ve adayımızın tekrar bize geri verilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Şükrü Ciravoğlu’nun oğlu Berk Ciravoğlu da, babasının durumunun kötü olmadığını ancak Genel Merkeze farklı iletildiğini düşündüklerini ifade etti.
Berk Ciravoğlu, “Babam hastaneye ilk yattığı zaman bir işlemi yarım kalmıştı. 5 gün yatması gerekirken 3 gün erken çıktı. Doktorlar sonraki süreçte ‘kalp ritmini düzeltelim, tertemiz çıkaralım’ dediler. Daha sonra Ankara’dan geldiğimiz boş bir zamanda hastaneye yatarak bu işi bitirip, tamamen düzelerek çıkmak istedi. Bu nedenle geçtiğimiz Perşembe günü hastaneye yattı. Ama bilgiler Ankara’ya kendisinin acayip kötü durumda olduğu yönünde iletildi. Sanki durumu daha da kötüleşmiş gibi iletildi. Aslında şu anda hiçbir şeyi yok, bir serum bile takılı değil. Bence bu süreçte babamın çok üzerine gelindi. Karar alma sürecinde ben narkozun da etkisi olduğunu düşünüyorum. Tabi bu durum daha bilgili kişilerce de öğrenilebilir.” ifadelerini kullandı.
Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side