22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAĞA SELİM: GÜREŞİ SEVEN BİRİSİ ÇIKANA KADAR AĞALIĞA DEVAM EDECEĞİM

AĞA SELİM: GÜREŞİ SEVEN BİRİSİ ÇIKANA KADAR AĞALIĞA DEVAM EDECEĞİM

-

661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, güreşi seven bir Ağa adayı çıkana kadar Kırkpınar’da Ağalık yapmaya devam edeceğini söyledi. Ağa Selim, “İyi birisi çıkarsa alır, beğenmezsek biz seneye yine alırız” dedi.

661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Ağalık hakkında açıklamalarda bulundu. Ağalığın sadece para vermekle olmayacağını belirten Selim, güreşi sevmenin, zamanını ayırmanın paradan daha önemli olduğunu ifade etti.

Selim, “Sadece para değil; bu işi sevmek, ömrünü vermek, zamanını ayırmak lazım. Sadece Kırkpınar’da değil; yöre güreşlerinde de elimden geldiği kadar maddi ve manevi katkı sağlıyorum. Bazen müdahale de ediyorum. Bundan dolayıdır ki bazen federasyonla karşı karşıya kalıyoruz. Kırkpınar ağaları ve yöre ağaları, güreşlere en çok emeği veren insanlardır. Belediyeler ve devlet; devletin parasıyla yapıyor ama ağalar kendi paralarını vererek burada bir emek harcıyorlar. Bunun için de 150-200 tane ağa var, hepsinin alnından öpüyorum. Ne mutlu ki bizim ağalarımıza; bu Ata sporuna, Peygamber sporuna sahip çıkıyorlar. Belediye Başkanlarımız da güreşlere güzel destekler veriyor, organize ediyorlar. Ağası, Belediye Başkanı, Pehlivanı, Federasyonu, cazgırı, davulcusu hep bir arada olması lazım. Çünkü güreş zor bir spor. Bu kadar sıcağın altında ölümüne bir güreş var. Burada bunu gözlerimizle görüyoruz. Hilesiz bir güreş bu, tamamen gücünü kullanmaya, tekniğe bağlı. Gücünü bir anda harcarsan biraz sonra yorulur düşersin. Pehlivanlarımız 1 sene boyunca Kırkpınar için çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Ağa Selim, güreşi seven bir Ağa adayı çıkana kadar Kırkpınar’da Ağalık yapmaya devam edeceğini de belirtti.

Ağa Selim, “Ne mutlu bize ki; Kırkpınar’da Ağalık yapıyoruz. Böyle giderse daha da yapacağız. Yeni birisi çıkar, ‘Ben yapmak istiyorum, güreşi seviyorum’ der; biz de müsaade ederiz. Biliyorsunuz 2 sefer müsaade ettik. Birisi 1 sene aldı bıraktı, birisi yarıda bıraktı. İyi birisi çıkarsa alır, beğenmezsek biz seneye yine alırız. Kırkpınar, güreşlerin olimpiyatı. Kırkpınar’ın Başpehlivanı, Türkiye’nin Başpehlivanı; Kırkpınar’ın Ağası, Türkiye’nin Ağası; Kırkpınar’ın Başaltısı, Türkiye’nin Başaltısı.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side