21 Mart 2023
7.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NDAN KADINLARA ÇİFTE DESTEK

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NDAN KADINLARA ÇİFTE DESTEK

-

Edirne’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımı ile Ağustos ayında açılışı gerçekleştirilen Şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi, farklı mesleki ve beceri kurslarıyla dezavantajlı gruplar arasında yer alan kadınlara gelir kapısı, küçük çocuklarına ise eğlenceli vakit geçirme imkanı sunuyor.

Edirne’de gelir seviyesi düşük olan ve dezavantajlı gruplar arasında yer alan kadınlar, sosyal dayanışma merkezlerinde açılan kurslarda hem meslek öğreniyor, hem de ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilerek Edirne Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca faaliyetlerini yürüten Sosyal Dayanışma Merkezleri, dezavantajlı kesimlerin topluma kazandırılmasına katkı sağlarken, çocuklarının ise keyifli zaman geçirmesine destek oluyor. Kuaförlük, terzilik, aşçılık, tığ örücülüğü gibi kurslara katılan katılımcılara, kurs bitiminde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar veriliyor. Kursiyerler, buradan aldıkları sertifika ile meslek sahibi olma imkanına kavuşuyor. Mesleki kurslara katılarak ilk sertifikalarını alan kursiyerler, fabrikalara yerleştirilerek tam zamanlı istihdam olanağından yararlanıyor.

Şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi Koordinatörü Sevinç Girgin, kursiyerlerin edindikleri bilgilerle ev ekonomilerine katkı sağladığını ifade etti.

Şehit Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezi Koordinatörü Sevinç Girgin, “Kursiyerlerin burada edindikleri bilgilerle gelir elde etmeye başladı. Yaptıkları ürünlerin satışlarıyla ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Kursa gelen kadınların 3-6 yaş arası çocukları için de kreş hizmetimiz olduğunu, 7-13 yaş çocuklar için ise müzik eğitimi veriliyor.” dedi.

Kursiyerler de öğrendikleri bilgiler ışığında iş bulma imkanı yakaladıkları için çok mutlu olduklarını belirttiler.
Kursta hem kendi kıyafetlerini diktiklerini hem de dışarıya iş yaptıklarını söyleyen kursiyer Menekşe Örs, burada meslek edindiklerini, hem para kazandıklarını ve hem de keyifli vakit geçirdiklerini belirtti.

Kuaförlük kursuna gelen Gamze Ovalı, boş zamanlarını burada öğrenerek değerlendirdiğini ve çok güzel eğitim aldığını söyledi

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi