13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAKALIN, “ÜNİVERSİTE KADROLARINA YAPILAN ATAMALARDA AYRIMCILIK ARTTI!”

AKALIN, “ÜNİVERSİTE KADROLARINA YAPILAN ATAMALARDA AYRIMCILIK ARTTI!”

-

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, üniversitelerdeki akademik kadrolar ile ilgili yaşanan sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı. Akalın, üniversite kadrolarının önemine dikkat çekerek, “Üniversite kadroları; milletvekilliğine, bakanlıklara, daire başkanlıklarına veya bir başka kadroya ikame niteliğinde teselli ikramiyesi olmayacak kadar değerlidir” diye konuştu.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmasında, üniversite kadrolarındaki atama süreçlerinde nepotizm anlayışının son yıllarda artış gösterdiğinin altını çizdi.

Akalın, “Bahsetmek istediğim bir başka konu da nepotizmdir. Son zamanlarda ülkemizdeki üniversite kadrolarında gerçekleşen atama ve terfi süreçlerinde, nepotizm adı verilen ayrımcılık, sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu durum açık ve adil bir rekabet ortamı oluşturmak ve en yetenekli adayların seçilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan üniversite sistemine zarar vererek, bilimi zedelemektedir. Bu nedenle üniversitelerde, yönetim kadrolarının ve akademik pozisyonların doldurulması süreçlerinde; şeffaf, objektif ve adil kriterlere dayalı bir yaklaşım benimsemek nepotizmin önlenmesi ve akademik entegrasyonun güçlendirilmesi açısından önemlidir. Bilinmelidir ki üniversite kadroları; milletvekilliğine, bakanlıklara, daire başkanlıklarına veya bir başka kadroya ikame niteliğinde teselli ikramiyesi olmayacak kadar değerlidir. Aksi takdirde nepotizmin akademideki tehlikeli yükselişi sonucunda, ikili ilişkileri ile çürüyen bir bilime tanıklık edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side