24 Temmuz 2024
22.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAKALIN, “VATANDAŞIMIZIN SABRINI TAŞIRMAYIN”

AKALIN, “VATANDAŞIMIZIN SABRINI TAŞIRMAYIN”

-

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde söz alan Edirne Milletvekili Mehmet Akalın; ülkedeki barınma sorunlarına dikkat çekerken, ekonomideki çelişkili açıklamalara eleştirilerde bulundu.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde söz aldı. Akalın, kira sorunlarına dikkat çekerken, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Manhattan ve İstanbul’daki konut kiraları kıyaslamasına  da değindi.

Akalın, “Ülkemizde barınma sorunu giderek artan bir mesele haline gelmiştir. Son yıllarda hızla büyüyen bu sorun, iktidarın çözüm arayışlarına rağmen, %25 tavan kira artışı gibi suni politikalarla geçici çözümler üretilerek, kiracı-ev sahibi kavgalarına neden olmuştur” dedi. Akalın, bu politikaların toplumu derinden etkilediğini ve adliyelerde birçok uyuşmazlık davasının görüldüğünü belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı’nın farklı açıklamalarına da değinen Akalın, “Hangisine inanacağız anlamak mümkün değil. Merkez Bankası Başkanı, İstanbul ile Manhattan’ı karşılaştırarak, ‘İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz.’ diyerek, ekonomiye sitem ediyor veya ülkeden bihaber turist Ömer misali şaşkınlığını gizleyemiyor” ifadelerini kullandı.

Akalın, “Merkez Bankası başkanı Manhattan-İstanbul karşılaştırması yaparak ev tutmanın zorluğundan bahseder hale gelmişken vatandaşımız ne yapsın! Şimdi neredeyse ekonomide sorun yok, Türkiye pahalı diye işin içinden çıkmaya çalışacaksınız. Bir gün Manhattan’da da birileri faiz sebep enflasyon sonuç derse karşılaştırmayı o zaman yaparsınız. Vatandaşımız, akıl dışı ekonomi politikalarınızın getirdiği acı reçetenin bedelini iliklerine kadar hissederken bari vatandaşımızın sabrını taşırmayın.” dedi.

Akalın, ekonomideki çelişkili açıklamalara karşı, “Gerçeklere bakmak gerekirse herhangi bir gerileme söz konusu değildir. Evet, kira fiyatlarında bir duraklama vardır, doğrudur. Ancak vatandaşımızın gelirinde ve alım gücünde kayda değer herhangi bir artış olmamasından dolayı bu duraklama diye tabir ettiğiniz fiyatlar hiçbir şey ifade etmemektedir” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side