23 Şubat 2024
7.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

-

Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Gram altın 2 haftada yatırımcısına yaklaşık 90 lira kazandırdı. Yılsonunda tahminler gram altının bin 250 lira seviyelerini görmesi yönünde.

Altın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Yaklaşık iki hafta önce 980 lira seviyelerinde olan gram altın bugün bin 70 liradan işlem gördü. Altındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Edirne’de kuyumcu Zeki Kalkan, gram altında yeni yıldaki beklentinin bin 800 lira seviyelerinde olduğunu söyledi.

Kalkan, “İki haftalık süreçte altın bayağı bir yükseliş yaşadı. Ortalama 980 lira civarında seyrederken bin 70 liraya kadar geldi. Yani 80-90 liralık bir artış oldu. Hep sorulan sorudur, altın yükselecek mi düşecek mi? Biz biraz daha yükselmesini bekliyoruz. Söylemiştik Kasım ayının ortalarına doğru bir yükseliş beklendiğini, dediğimiz gerçekleşti. Daha yükselir mi diye soran olursa, 1150-1200 gram fiyatını bekliyoruz. Yeni yıl sonrası için spekülasyonlar var. 1400-1800 diyenler var. Bin liralarda kalacak diyenler var. Ama ortalama bu civarlarda seyreder diye bekliyoruz” dedi.

Altındaki yükseliş trendi kuyumculardaki hareketliliği de arttırdı.

Kalkan, “Bozdurmak için de almak için de geliyorlar. Ev, araba ihtiyacı olanlar, arsa, tarla alanlar tabiî ki yüksek fiyatlardan istifade ederek altınını bozduruyorlar. Almak isteyenler de bu fiyatlardan daha yükseleceğini öngörerek alış yapıyorlar” dedi.

Kuyumcu Rahmi Cömert, şu anda altın almak için en uygun zaman olduğunu ifade etti.

Cömert, “Altının gramı şu an itibariyle bin 65 lira civarında seyrediyor. Kısa zamanda yılbaşına kadar prim yapacağını herkese söylüyoruz. Yılbaşı itibariyle 1200-1250 civarında bekliyoruz. Şu an yatırım yapan yılsonunda inşallah iyi paralar kazanacak diye ümit ediyorum. Altın şu an yüksek 1065 lira oldu yüksek diye kimse düşünmesin, şu an yine alım fırsatı olarak görüyorum. Fiyatlar geri gelecek diye kimse düşünmesin. Bozdurmak isteyenler mecbur kalmadıkça altınını bozdurmasın. Ufak yatırımcıların kesinlikle parasını altına çevirmesini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim” dedi.

Kuyumcu Cömert, önümüzdeki yıl düğün yapacak olanlara da şimdiden altın almaları uyarısında bulundu.

Cömert, “Önümüzdeki yıl, yüzde 80 enflasyon var biliyorsunuz. Yılsonunda 1200 lira altının gramı, önümüzdeki sene 2 bin lira civarında seyredecek. Almak isteyenler, düğün yapacaklar, kesinlikle paralarını değerlendirsinler ve alıp kenara koysunlar. Zamanı gelince gram gram değişir. En azından paralarını korumuş olurlar. Kesinlikle altın almalarını öneriyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side