23 Mayıs 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEARABACI: AYÇİÇEĞİ DESTEKLEME PRİMİ 3 TL OLMALI!

ARABACI: AYÇİÇEĞİ DESTEKLEME PRİMİ 3 TL OLMALI!

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ayçiçeği destekleme primlerinin 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildiğini açıklamıştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, 20 kuruşluk artışın yeterli olmadığını belirterek, “Bizim talebimiz 3 TL. Destekleme primlerinde yeniden bir revize yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada; ayçiçeğindeki destekleme priminin 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildiğini duyurmuştu. Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticilerin destekleme primi talebinin 3 TL olduğunu ve yakın zamanda 70 kuruşluk fiyatın revize edilmesi gerektiğini ifade etti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, yaptığı açıklamada, “Yakın zamanda Tarım Bakanımız Edirne’ye geldi. Biz bu yıl buğday ve çeltikteki fiyatların, üreticinin beklentisine yakın fiyatlar olduğunu hep söylemiştik. Ama ayçiçeğinde maliyete çok yakın bir fiyat oluştu. Bu yüzden Bakanlığımızdan hep talebimiz vardı. Bakanlığımız buğdayda 1 lira fark vermişti. Bunun ayçiçeğinde de oluşması gerektiğini söyledik. Hatta bu konuları Bakanımıza bizzat kendim söyledim. En azından desteklerin 3 TL olması gerektiğini, 50 kuruş olan desteğin 3 TL’ye çıkması gerektiğini söylemiştik. Bütün üreticilerimiz bu talebi yapıyordu. Bakanlığımız bunun üzerinde bir çalışma yapıp desteği 20 kuruş artırdı ve önceki gün de Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Primler uzun zamandan beri yükselmiyor. Geçen yılla bu yıl arasında müthiş bir maliyet artışı var. Açıkçası bu desteğin de, bu artış oranında artmasını bekliyorduk. Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlığımızın takdiri 20 kuruş olmuş. Bizim talebimiz ise 3 TL. Yeterli bir destek değil. İnşallah bunu önümüzdeki günlerde değerlendirip o günkü yükseliş ve değerlere göre tekrar revize ederlerse, üreticilerin beklentisi yönünde fark olursa, üreticiler olarak bizi sevindirir.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side