20 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEARABACI, “FİYATLAR TEKRAR REVİZE EDİLMELİ”

ARABACI, “FİYATLAR TEKRAR REVİZE EDİLMELİ”

-

Geçtiğimiz ay Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çeltik fiyatlarını açıklamasının ardından, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “TMO’nun fiyatları tekrar revize edip, üreticinin biraz olsun gelir elde edebileceği bir şekilde, enflasyon oranları karşısında yükseltmesini ve bu oranda alım yapmasını talep ediyorum.” diye konuştu.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklanan çeltik fiyatının revize edilmesi gerektiğini söyledi. Çeltikte geçen yıla oranla yüzde 15 oranında bir verim kaybı yaşandığını ifade eden Arabacı, “TMO’nun üreticinin yanında olduğunu hissettirmesi gerekiyor.” dedi.

Oda Başkanı Arabacı “En son TMO müdürümüzle görüştüğümüzde Havsa’da alım yapmaya başladığını söylemişti. Hatta orası dolduktan sonra da Edirne-Havsa arasında bir depo kiraladığını oraya alım yapılacağını söyledi. Biliyorsunuz artık çeltik hasat dönemimiz bitti ama üreticimizin borcu var, ürünü satmak istiyor. Fakat alıcı bulamıyor. Alıcı bulsa da en az bir ay 45 gün vade oluşuyor. Doğal olarak üreticimizin ürününü paraya çevirip borcunu ödemesi gerekiyor. TMO hasat sonuna doğru fiyat açıklamıştı. En son TMO müdürümüzle görüştüğümüzde alım yapacaklarını söyledi. Ama bu açıklanan fiyatlar açısından baktığımızda gerçekten tam sezonun sonlarına doğru fiyatlar biraz düşük kalır. Bu fiyatların tam düştüğü dönemde TMO fiyat açıkladı. Açıklanan fiyatta piyasaların en düşük olduğu dönemde, en düşük rakamlar üzerinden açıklandı. Yani bizim, TMO’dan ufak tane dediğimiz çeltikte en az 20 TL ve üzeri fiyat beklentimiz vardı. Ama maalesef 18 lira gibi bir rakam açıklandı. Tabi orta ve iri tanede fiyatlar biraz daha yükseliyor. Yani biz en az 20 TL ve üzeri olmasını bekliyorduk. Bu üreticinin beklentisini karşılayacak bir rakam değil. Daha önce Bakanlıktan fiyatların revize edilmesini üreticinin maliyetinin giderilmesini talep etmiştik. Bununla birlikte üretici malını satmak istiyor ve alıcı bulamıyor. TMO’nun burada, üreticinin yanında olduğunu, devletinin arkasında olduğunu göstermesini talep ediyor ve bekliyoruz. Üreticiyi yarı yolda bırakmayacağını ve gereğini yapacağını umuyorum. Çünkü biliyorsunuz geçtiğimiz dönem buğdayda yaptığı gibi üreticimizin ürününü aldı. Biraz gecikmeli de olsa ödemelerini yaptı. İnşallah çeltikte de aynı şeyi göstereceklerine inanıyorum. Ama fiyatların da tekrar revize edilip üreticinin biraz olsun gelir elde edebileceği bir şekilde enflasyon oranları karşısında yükseltilmesini ve bu oranda alım yapmasını talep ediyorum. Çeltikte geçen yıla baktığımızda yüzde 15’e kadar bir verim kaybı gözüküyor. Bir de kötü bir tarafı geçen yıla göre bu yıl randımanlar daha düşük. Tabi bunun tek bir sebebi yok. Birçok sebebi var. Ama buna şükür üreticimiz genel olarak ürünlerini topladı. Çok düşük olan bölgeler de var ama iyi olan bölgeler de var. Ortalama geçen yılın az miktar altında olacaktır. Bir de dediğim gibi randımanlar biraz düşük kaldı. Ama üreticimiz ürününü topladı. İnşallah hayırlısıyla ihtiyacı olduğu dönemde hem devletimizin hem sanayicimiz, üreticimizin ürününü değerinde alıp üreticimizin yapmış olduğu masrafını karşılayacağı bir gelir elde edeceği bir fiyat olmasını umuyoruz. Çünkü hasat dönemi bitti. Şu an ürün pazarlama dönemi. Bu süreçte de hem devletimiz hem sanayicimiz, üreticimizi mağdur etmeyecek diye umuyorum.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side