24 Haziran 2022
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEASAYİŞLAVANTA MORU EDİRNE'NİN TANINIRLIĞINI ARTIRDI

LAVANTA MORU EDİRNE’NİN TANINIRLIĞINI ARTIRDI

-

Edirne’de düzenlenen Lavanta Tarla Günleri’nde 20 dönümlük tarlayı 50 binin üzerinde kişi ziyaret etti.
 

Edirne Valiliği ile Tarım ve Orman Müdürlüğünün himayesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün bu yıl 2'ncisini düzenlediği Lavanta Tarla Günleri etkinliği yoğun ilgi gördü.

Enstitü bahçesi ile Lozan Caddesi'ndeki 20 dönüm lavanta tarlaları geçen hafta 50 binin üzerinde ziyaretçi çekti.

Tarlalarda yoga, konser, dinleti, söyleşi etkinliklerinin yanı sıra lavantalı ürünlerin tattırıldığı etkinlikte özellikle hafta sonları aşırı yoğunluklar yaşandı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, yaptığı açıklamada, etkinliğin kente çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi çektiğini söyledi. Tülek, üreticilere lavanta ekimini anlatmak üzere başlayan etkinliklerin önemli bir turizm çeşitliliği haline geldiğini dile getirdi. 

Etkinliği organizasyonunda yer alan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu da Edirne'nin lavanta ile agro turizm anlamında iyi bir örnek sergilediğini belirtti.

Lavantanın morunun kentte binlerce insanı çektiğini ifade eden Bacıoğlu, şunları kaydetti:

“Yaptığımız istatistik çalışmalarına göre 55-60 bin arası bir ziyaretçi kitlesinin etkinliğe katıldığını düşünüyoruz. Şehrimiz adına önemli bir kazanım oldu. Artık haziran ayında Edirne'de bir lavanta agro turizm etkinliği olduğu herkes tarafından bilinir hale geldi. Bu yıl başta Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere Katar, İran ve Ukrayna gibi ülkelerden yabancı katılımların olduğunu gördük.”

Edirne'de lavanta tarlaları hasat edilmesine rağmen süs havuzlarına lavanta kokusu dökülmesiyle kentteki lavanta kokusu sürecek.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi