30 Kasım 2023
6.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAYÇİÇEKTE FİYAT BEKLENTİSİ 16 LİRA

AYÇİÇEKTE FİYAT BEKLENTİSİ 16 LİRA

-

Ayçiçeği hasadının devam ettiği bugünlerde alım fiyatı henüz açıklanmadı. Beklenti ise destekle birlikte 16 lira olması yönünde. Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Ziraat Mühendisi Erdoğan Yanılmaz, fiyatı geciktirmenin hükümetin politikası haline geldiğini söyleyerek, “borsada ürünün fiyatı düşmeye devam ediyor. Duyduğumuza göre 11 lira 50 kuruş ön alım fiyatı öngörülüyor” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Ziraat Mühendisi Erdoğan Yanılmaz, düzenlediği basın toplantısında ayçiçek alım kampanyasının başlamasına rağmen ön alım fiyatının henüz açıklanmadığını, beklentinin ise destekle birlikte 16 lira olduğunu söyledi.

Yanılmaz, “Ayçiçeği ilimizde ekimi epey yaygın olan bir çeşit. Daha önce de açıklamıştık fiyat beklentimizi. Desteklemeyle birlikte 16 lira bir talebimiz olmuştu. Yağlı Tohumlar dediğimiz Trakya Birlik’in şu anda alım kampanyası resmi olarak 1 Eylül’de başlamasına rağmen Yönetim Kurulu üyelerinden ve Genel Müdür’den fiyat konusunda bir açıklama halen yapılmadı. Fiyat konusunda kamuoyu aydınlatılmadı. Çiftçimizin halen beklentileri devam etmekte. Fakat borsada ürün fiyatları gittikçe aşağıya düşmekte. Bazı günler yağ oranına göre 10 bin 750 liraya kadar ton fiyatının düştüğünü görmekteyiz.

Bu sene ekim alanlarında yaklaşık yüzde 10 bir artış beklentimiz mevcut. Yaklaşık bir milyon 70-100 bin alanda ekimi yapılan ayçiçeği, bu yılki yüzde 10 artışla birlikte yaklaşık bir milyon 250 bin dekar alanda, bir üretimin gerçekleşeceğini beklemekteyiz” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Yanılmaz, açıklanacak fiyatın 11 lira 50 kuruş olacağı yönünde duyumlar aldıklarını kaydetti.

Yanılmaz, “Trakya Birlik geçen yıl 10 Haziran’da alım yaptığı ayçiçeğinde bin lira fiyat farkı ödedi. Fakat bu fiyat farkını Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu karşılığı ürün döken çiftçilerimiz bu konuda mağdur oldu. Bunların da Trakya Birlik gibi Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu bin liralık farkı ödemesi uygun olacaktır. Trakya Birlik nasıl devletin bir kurumuysa Tarım Kredi Kooperatifleri de devletin bir kurumu. Borcuna karşılık vatandaştan aldığı ürünlere bin liralık fark verilmesi çok mantıklı bir karar olacaktır.

Hükümetin politikası haline geldi, fiyatı geciktirmek. Onlarında düşüncesi herhalde fiyat kendi kendine oluştu, anladım kadarıyla. Bu fiyat etrafında fiyat açıklamayı düşünüyorlar. Duyduğumuza göre 11 lira 50 kuruş ön alım fiyatı öngörülüyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side