1 Şubat 2023
6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAĞCILIKTA ERKEN UYARI SİSTEMİ, MECLİSİN GÜNDEMİNE GELDİ

BAĞCILIKTA ERKEN UYARI SİSTEMİ, MECLİSİN GÜNDEMİNE GELDİ

-

Yaklaşık 19 bin dekar bağ alanında üzüm yetiştirilen Edirne’de, bağcılık işletmelerinin olası bir afette mağduriyet yaşamaması adına bağlara erken uyarı sistemi kurulması konusu Edirne İl Genel Meclisi Köylere Yönelik Hizmetler ve ORKÖY Komisyonu tarafından meclis gündemine getirildi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, komisyonun yapacağı çalışmaların ardından Ekim ayı meclis toplantılarında sistemin kurulmasıyla ilgili kesin kararın belirleneceğini ifade etti.

Edirne İl Genel Meclisi Üyeleri, Havsa’da bulunan bağcılık işletmesinde incelemelerde bulundu. Yaklaşık 2 milyon litre kapasiteli işletme hakkında meclis üyelerine bilgiler veren Öktem Bağcılık Genel Müdürü Demir Öktem, olası bir afet durumunda mağduriyet yaşanmaması adına bağcılık işletmelerinde erken uyarı sisteminin devreye girmesi gerektiğini söyledi. Öktem Bağcılık Genel Müdürü Demir Öktem, tesiste yaptığı açıklamada, “Tesisimiz 2 milyon litre kapasiteli. Biz bu işte 12’nci yılımızı tamamladık. İyi bir noktadayız. Geçen yıl 1 milyon 250 bin litre üretim yaptık ama bu yıl kapasitemizin tamamını kullanacağız.” şeklinde konuştu.

Köylere Yönelik Hizmetler ve ORKÖY Komisyonu’nun Edirne’de üzüm ekilişi ve bağcılık işletmeleri hakkında yaptığı araştırma ve incelemeler sonucu hazırladığı rapor, bugün gerçekleştirilen meclis toplantısında Komisyon Başkanı Erdinç Can tarafından meclise sunuldu.  
Can, “Edirne ili ve ilçeleri toplam bağ alanı 19 bin dekar olup, 10 bin dekarı sofralık, 9 bin dekarı ise şaraplık üzümden oluşmaktadır. Uzunköprü ilçemizde bağ ekiliş alanları Tarımsal Bilgi Sistemi üzerinden yapılan araştırma ile toplam üzüm ekiliş alanı 2 bin 196 dekar olarak bulunmuştur. Bu ekilişin bin 551 dekarı şaraplık üzüm, 645 dekarı sofralık üzümden oluşmaktadır. Şaraplık kullanım amacı ağırlıklı olarak yetiştirilen; Papazkarası, Kalecik Karası, Cabernet Sauvignon ve Merlot, sofralık kullanım amacı ile ağırlıklı olarak yetiştirilen, Misket, Alphonse Lavallee, Cardinal, Müşküle, Red Globe, Trakya İlkeren üzüm çeşitleridir.
Komisyon olarak bölgede yaptığımız inceleme neticesinde bağcılıkla ilgilenen üreticilerin erken uyarı sistemi kurulması ile ilgili yoğun talepleriyle karşılaştık.” dedi.

Edirne’de bağcılığın büyük bir ivme kazandığı belirten Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, bağcılıkla uğraşan işletmelerin mağduriyet yaşamaması adına erken uyarı sistemi kurulmasının ihtiyaç haline geldiğini ifade etti.
Geçmiş, “Edirne’de uzun yıllardır üzümcülük ilgisizlikten dolayı yok olmaya yüz tutmuştu. Dün komisyon çalışması kapsamında Edirne’de bu işle uğraşan bir işletmeye misafir olduk. Uzunköprü, Havsa, Kırcasalih ve Yeniköy’de bağcılık büyük bir ivme kazanmış. Komisyonumuzun da tespit ettiği gibi; buralarda erken uyarı sistemine gerçekten ihtiyaç olduğu görülmüştür. Bu konuda bir meclis çalışması yapılacak; meclisimizin uygun görmesi durumunda buraya bir erken uyarı sistemi kurulacak, olası bir afette mağduriyet yaşanmasının önüne geçilecektir.” ifadelerini kullandı.Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi