24 Haziran 2022
24.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAHAR AYLARI BİPOLARI TETİKLİYOR!

BAHAR AYLARI BİPOLARI TETİKLİYOR!

-

Duygu durum bozukluğu olarak tanımlanan psikiyatrik bir problem olan bipolar bozukluk hastalığı, özellikle bahar aylarında daha çok ortaya çıkıyor. Klinik Psikolog Terapist Betül Aslan, bahar aylarının bipolarda manik dönemi tetiklediğini açıkladı.

Klinik Psikolog Terapist Betül Aslan, televizyonumuza yaptığı açıklamada iki uçlu duygu durum bozukluğu olarak tanımlanan bipolar bozukluk hastalığının, bahar ayarında manik dönemi tetiklediğini söyledi. Bu aylarda hastaların taşkın duygu durumu yaşadığına dikkat çeken Aslan, hastaların bu dönemde mutlaka bir psikiyatri uzmanından destek alması gerektiğini kaydetti.

Aslan, “Bipolar iki uçlu duygu durum bozukluğu. İki üçlü dediğimiz bipolar hasatlığında birincisi depresif dönem. İkincisi de manik dönem. Şuan bahar ayları olduğu için manik dönem bir artış görülmekte. Manik dönem taşkın duygu durumunun olduğu dönem olarak ele alınmaktadır.

Kişide neler görülür diye baktığımızda; kişi kendini çok büyük görebilir. Mesela kendinin peygamber olduğunu düşünebilir. Kendisinin çok özel bir yerden geldiğini düşünebilir veya aşırı para harcama gibi durumlar gözlenebilir. Duygularını kontrol etmede güçlük çektiği görülebilir. Yanı zamanda kişi çevresine karşı aşırı heyecanlı ve hareketli bir durumdadır. Uyku çok azdır bu dönemde. Kişi yatar ama uyuyamaz, uyuyamadığından yakınmaktadır. Bu bir iki gece ile olacak durum değildir. Genelde bunun bir hafta bunun görüldüğü gözlemlenir.

Aileler bu durumlara karşı anormal bir durum değil de, bir sıkıntı olduğunu keşfetmeleri bunun farkına varmaları ve bir uzmana mutlaka görünmeleri çok önemlidir.

Genelde bahar ayları tetikliyor. O güzel havanın verdiği coşku ile. Sonbahar dönemde de kişiler depresif döneme giriyor. Depresif dönemde de içe çekilme eve kapanma, kendini kötü hissetme, üzgün duygu durumu yaşıyorlar. İki uç dediğimiz işte burada ya çok uç mutlu coşkulu yada çok üzgün elem ve kederlerin olduğu bir dönem yaşıyorlar.

Bahar ayları manik dönemi tetikliyor şuanda bahar ayalarında olduğumuz için çevremizde bu kişiler varsa bunlara karşı dikkatli olmalı ve bir uzmana danışmalıyız” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi