3 Haziran 2023
15.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAKAN KİRİŞCİ: KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİNİN KORUNMASI ÖNCELİĞİMİZ

BAKAN KİRİŞCİ: KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİNİN KORUNMASI ÖNCELİĞİMİZ

-

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvansal üretim yapan küçük aile işletmelerini Kırsal Kalkınma Desteklemesi Programı’na dahil ettiğini açıkladı. Bu kapsamda büyükbaşta 5-50, küçükbaşta 50- 300 baş hayvan varlığına sahip işletmelerin ahır ve ağıl kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve modernizasyon işlemlerine destek verileceği ifade edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 2022-2023 Başvuru Dönemi Uygulama Esaslarını yayımladı. Bu kapsamda, hayvancılıkta kalkınmasına öncelik verilen küçük aile işletmeleri, Kırsal Kalkınma Desteklemesi Programı’na alındı.  Büyükbaşta 5-50, küçükbaşta 50- 300 baş hayvan varlığına sahip işletmelerin ahır ve ağıl kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon işlemlerine destek verileceği belirtildi. Ayrıca işletmelere, yem hazırlama makinesi, gübre sıyırıcı, süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, hayvan kaşıma fırçası, suluk, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri ile yaylacı ve göçerler için 5 kw’a kadar elektrik üretim sistemleri alımlarına, bakanlıkça yüzde 50 hibe desteği sağlanacağı ifade edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, küçük aile işletmelerinin korunması, rekabet gücünün artırılması ve iktisadi üretim yapmalarına imkan sağlayacak politikaların geliştirilmesine öncelik verdiklerini belirtti. Genç Çiftçilerin Desteklenmesi, Uzman Eller gibi birçok projeyle küçük aile işletmelerini desteklediklerini vurgulayan Kirişci, “Küçük aile işletmelerine sağladığımız yeni desteklerle işletmelerin sürdürebilirliğinin sağlanması, alt yapı ve ekipman eksikliği nedeniyle yaşanan kayıpların azaltılması, verimlilik ve kalitenin artırılması, üretimde yem maliyetlerinin düşürülmesi, üretici gelirlerinin artırılması, kırsaldan kente göçün azaltılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması hedefliyoruz. Bugün, daha fazla gıda üretmek, daha fazla istihdam oluşturmak ve doğal kaynaklarımızı korumak için sürdürülebilir bir tarıma ihtiyaç duyuyorsak çözümün merkezinde küçük aile işletmelerinin yattığı unutulmamalıdır. Bunun bilincinde olarak politika üretmeye ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi