23 Şubat 2024
7.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBAKAN KİRİŞCİ: TARLAM VAR İSTEDİĞİMİ EKERİM DEVRİ KAPANIYOR

BAKAN KİRİŞCİ: TARLAM VAR İSTEDİĞİMİ EKERİM DEVRİ KAPANIYOR

-

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Edirne’de tarım sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Tarım sektöründe dijitalleşmeyi sağlayacaklarını ve 1 Ocak’tan itibaren ‘Tarım Cebimde’ uygulamasına geçileceğini belirten Bakan Kirişci, “Tarlanız var, istediğimi ekerim dikerim devri kapanacak. Planlı bir üretime geçeceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla geldiği Edirne’de ilk olarak Edirne Valiliği’ni ziyaret etti. Burada Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti İl Başkanı Belgin İba, Milletvekili Fatma Aksal, Vali Yardımcıları ve protokol temsilcileri tarafından karşılanan Bakan Kirişci, daha sonra Valilik Şeref defterini imzaladı.

Bakan Kirişci, Valilik ziyaretinin ardından Edirne Ticaret Borsası’nda tarım sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, burada yaptığı konuşmada tarım sektöründe dijitalleşmeye geçileceğini, böylece planlı üretim sağlanacağını kaydetti.

Kirişci, “Tarlanız var, istediğimi ekerim dikerim bu devir kapanacak. Biz bu topraklarda toprağın ekolojisini, iklimin yapısını ve oradaki sanayiye endüstriye ve insanların bazı alışkanlıklarını, çünkü bir ürün için oluşturduğunuz makine parkını akşamdan sabaha bozamazsınız. Yeni bir makine parkı da oluşturamazsınız. Dolayısıyla böyle bir üretim planlamasını kamudan izin alan bir üretici profili ile ortaya çıkaracağız. Önceliğimiz un, yağ, şeker diyoruz. Un için hububata, yağ için yağlı tohumlara, şeker için de şeker pancarına atıfta bulunuyoruz. Öbür taraftan hayvansal ürünler, bunlar nedir? Et, süt, yumurta. Bunlar da bizim için önemli. Orada da büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, su ürünleri bunların hepsi kendi ilgi alanımızda. Dolayısıyla böyle planlı bir üretime geçeceğiz. Dijitalleşmeyi sağlayacağız. Dijitalleşmenin tarım sektöründe daha yaygın kullanılmasını sağlayacağız. Bunun adımlarını attık. 1 Ekim itibariyle ÇKS’nin bütün girişlerini şimdilik e devlet üzerinden yapmaya başladık” dedi.

Bakan Kirişci, ‘Tarım Cebimde’ uygulamasının 1 Ocak itibariyle başlayacağını açıkladı.

Kirişci, “15 bin bu işle meşgul olan kamu görevlilerimiz var. Bunlar mühendis, veteriner. İlkokul mezunu birisinin yapacağı işleri bunlara yaptırıyoruz, sonra da diyoruz ki mühendisler veterinerler keşke bizim tarlaya gelse ahıra gelseler orada bize bildiklerini anlatsalar. Hem belge düzenleyecek, hem de gidecek tarlada veya ahırdaki çiftçilere yardımcı olacak. Bu mümkün değildi. Ama şimdi artık bu 15 bin çalışan kardeşimiz inşallah doğrudan sektörün ihtiyacı olan bilgiyi yol göstericiliğini burada gerçekleştirmiş olacak. O manada dijitalleşmenin adımını attık. Bu yılın sonunda 1 Ocak itibariyle ‘Tarım Cebimde’ diye bir uygulamayı cep telefonunuza indireceksiniz. Orada Ada no parsel no ekran çıkacak ve diyecek ki tarlanın ne kadarına ne ekeceğine sen kendin karar ver ama ekebileceğin ürünler buradakiler. Bunların dışındakiler yer almayacak diyecek. Bu da bizim ihtiyacımız olan ürünlerin üretimi noktasında bizi zorlayacak ve belirleyici olacak” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side