14 Nisan 2024
12.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBALKANLI: İKTİDAR, ÜRETENE TEKRAR ÜRETEBİLMESİ İÇİN DESTEK VERMELİ

BALKANLI: İKTİDAR, ÜRETENE TEKRAR ÜRETEBİLMESİ İÇİN DESTEK VERMELİ

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Edirne Ticaret Borsası’nda ürününü satan üreticiyi ziyaret edip, ayçiçeğindeki fiyat beklentilerini açıkladı. Balkanlı, yüzde 40 yağlı ayçiçeği için en az 20 lira fiyat açıklanmasını beklediklerini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Edirne Ticaret Borsası’nda ürününü satan üreticiyi ziyaret edip, ayçiçeğindeki fiyat beklentilerini açıkladı.

İlçe Başkanı Balkanlı, AK Parti’nin ekonomi ve tarım politikalarını eleştirdi. İktidarın ülkedeki ekonomik yapıyı bozduğunu, halkı birbirine düşüren bir sistem yarattığını belirten Balkanlı, üreticinin ekip biçmeyi bırakmayı bile düşündüğünü söyledi. Artan maliyetler ve kuraklık nedeniyle oluşan verim kaybına işaret eden Balkanlı, yüzde 40 yağlı ayçiçeği için en az 20 lira fiyat açıklanmasını beklediklerini kaydetti.

İlçe Başkanı Balkanlı, Türkiye’deki ekonomik yapının, halkı birbirine düşüren bir sistem olduğunu, toplumsal barışın bozulduğunu söyledi. Kendisinin emekli coğrafya öğretmeni olduğunu hatırlatan Balkanlı, “Ben emekli coğrafya öğretmeniyim. Öğrencilerimize yıllarca ülkemiz tarımda dünyada kendi kendine yetebilen 5-6 örnek ülkeden birisidir diye anlatıyordum. Geldiğimiz noktada bugün ise herhalde kendi kendini bitiren ülkelerden birisi diye anlatırdım. Tarımda da hayvancılıkta da ne yapılmak isteniyor? Çiftçilerimiz zaten tarlasını satıp kenara çekiliyor. Topraklar el değiştiriyor. İktidar çiftçimizi aldığı kararlar ile buna mı zorluyor? Çiftçilerimizin ve halkımızın bunu iyice düşünmesini istiyorum. Şu anda bütün ürünler dışarıdan ithal edilerek çiftçimizin üretimi bırakması mı isteniyor? Çiftçimizin yüzü girdi maliyetlerinden dolayı gülmüyor. Bu yılki taban fiyatların düşüklüğünden ve ayrıca mazot ve gübre gibi girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı kara kara gelecek yıl tarlasını ekip biçmeyi bırakmayı düşünüyor. İktidar çiftçimizi ve Trakya Birlik gibi çiftçi dostu kurumlarımızı ithalat ile tehdit ediyor. Bunun acımasız sonuçlarını toplum olarak hep birlikte yaşayacağız. Bölgemize ayçiçeği hasadı başladı ve bitmek üzere ama ciddi bir kuraklık yaşadığımız için verimler çok düşük. Serbest piyasada oluşan fiyatlar iç açıcı değil. Taban fiyat %40 yağlı ayçiçeği için en az 20 TL olmalı ama yüksek yağ verimlerini bulmak hayal. Bu verimler ile fiyat en az 25 TL olsa yine de çiftçimizi kurtarmaz. İktidar bu yıla mahsus mutlaka kuraklık ödemesi yapmalıdır. Üretene tekrar üretebilmesi için destek vermelidir. Trakya Birlik, halen hasadı devam eden ayçiçeği taban alım fiyatını açıklamadı. Geçen yılki gibi politika uygulanırsa korkarım biz yine başka ülkelerden ciddi ithalat yaparız, zaten dövizimiz yok. 3-4 milyar dövizi kendi çiftçimiz yerine Rus ve Ukrayna çiftçisine veririz. Ülke olarak ihtiyacımız 3 milyon ton. Ancak bu yıl 1,5 milyon ton civarı bekliyoruz. Neden mi? Öncelikle fiyat politikasından. Geçen sene en büyük alıcı Trakya Birlik 12 lira fiyat açıkladı ama piyasa 10 liralara kadar geriledi. Nedeni sıfır gümrük vergisiyle yapılan ithalat. Bu ithalat 31 Mayıs 2023’e kadar devam etti. Ancak bu süre içerisinde büyük yağ firmaları depolarını ithal ürünle doldurdular. Yani kendi çiftçimizi desteklemeyerek, yine başka ülkelerin çiftçilerine kazandırdık” şeklinde konuştu.

Çiftçinin maliyetlerinin 3 ayda yüzde 200 arttığını belirten Balkanlı, “Çiftçimize gelecek yıl üretim yapabilmesi için desteklemeler arttırılmalıdır. Aldığı mazot ve gübreden vergi alınmamalıdır. Bu desteklemeler çiftçimizi biraz kurtarır ve belki gelecek yıl üretim yapmaya zorlar. Ama daha düşük fiyatlar verilirse, geçen yıl ki gibi politika uygulanırsa korkarım biz yine başka ülkelerden ciddi ithalat yapmaya devam ederiz. Zaten Merkez Bankası’nın içi boşaltılmış, dövizimiz yok. Yine 3-4 milyar dövizi Rus ve Ukrayna çiftçisine veririz” ifadelerini kullandı.

İktidara, çiftçinin sıkıntısını yerinde dinlemeleri konusunda çağrıda bulunan Balkanlı, “İktidara soruyorum; çiftçimizi desteklemeyerek ve ürün ithal ederek çiftçimize; ‘tarım yapmayın, satın topraklarınızı gidin’ mi demek istiyorsunuz? Trakya’da satılan bu toprakları kimler alıyor? Küresel bir oyunun içinde miyiz? Bu topraklarımıza çiftçilik yapmak için ayçiçek ve buğdaydan sonra ithal ederek insan mı getireceksiniz? Suriyeliler, Afganlılar, sığınmacılar mı bu topraklara getirilecek? Onlar mı tarım yapacak? Çiftçimize köyünüzden göç edin gidin mi demek istiyorsunuz? Buradan tekrar iktidara sesleniyorum; gelin burada yerinde, köyünde çiftçilerimizi dinleyin, yanlış politikadan dönün ve üretime dönük politika izleyin, çiftçimize destek olun. Yoksa hepimizi kara günler bekliyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side