20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBU GURUR EDİRNE’NİN

BU GURUR EDİRNE’NİN

-

Avrupa Konseyi’nin ‘Avrupa Diploması’ kazanan şehirler için düzenlediği ödül seremonisi Strazburg’da bulunan Avrupa Konseyi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Edirne Belediyesi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Avrupa Diploması ile ödüllendirildi. Avrupa idealini geliştirmekte faal olan kentlere verilen bir ödüle layık görülmenin onur ve gururunu yaşadıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu ödül Edirne’mizin, bu ödül Edirnelilerin.” dedi.

Edirne Belediyesi, Avrupa Konseyi tarafından verilen ve dört basamaklı Avrupa Ödülü’nün ilk aşaması olan ‘Avrupa Diploması’ ödülünün sahibi oldu. Avrupa Konseyi’nin ‘Avrupa Diploması’ kazanan şehirler için düzenlediği ödül seremonisi Strazburg’da bulunan Avrupa Konseyi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Ödül seremonisine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da katılarak, ‘Avrupa Diploması’ ödülünü teslim aldı.

Avrupa Konseyi nezdinde, Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kaan Esener’in de yer aldığı ödül töreninde bir konuşma gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’nin 8300 yıllık tarihinde Traklar, Odrisler, Makedonya Krallığı, Roma – Bizans İmparatorluğu, Bulgaristan Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış insanlık tarihinin kadim şehirlerinden biridir. Edirne, Arda, Meriç ve Tunca nehirlerinin birleştiği noktada bulunmaktadır. Edirne tarih boyunca Avrupa ile Asya arasında askeri, ticari, ulaşım ve kültür alanlarında stratejik bir üs olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun 14. Yüzyılda 92 yıl başkenti olmasının yanı sıra, Edirne Osmanlı Dönemi’nde Rumeli Bölgesi’nin de başkenti olmuştur. Günümüzde de kentimiz insanları bir araya getirerek bu önemli rolü sürdürmektedir. Cazibe merkezi olarak, içinde bulunduğumuz ‘bölgesel barış ortamı’ Edirne’yi bu rolde desteklemektedir. Sonuç olarak Edirne, Bulgaristan, Yunanistan ve diğer Balkan şehirleri halkı ile çok kültürlü ve çok uluslu bir atmosfere sahiptir. Kültür, eğitim, çevre, turizm ve insani yardım faaliyetlerini desteklemek için çok çalışıyoruz. Belediyenin bu çabaları bölgedeki barışa ve artan popülariteye yansıdığını görmekteyiz.” dedi.

Gürkan sözlerine, “Edirne Belediyesi olarak ilk kez Avrupa Ödülü’ne başvurmanın ve bu ödüle layık görülmenin coşkusunu ve gururunu taşıyoruz. Bizi bu ödüle layık gördüğünüz için şahsım ve Şehrim Edirne adına sizlere teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde son verdi.
Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side