20 Haziran 2024
37.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBUĞDAY VE ARPADA TMO ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

BUĞDAY VE ARPADA TMO ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

-

2023 yılı buğday alım fiyatları ton başına 8 bin 250 lira, arpa alım fiyatları ise 7 bin lira olarak belirlendi. Üreticilere ayrıca buğdayda bin, arpada ise 500 lira hububat üretim destek primi verilecek.

Toprak Mahsulleri Ofisi buğday ve arpa alım fiyatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 8 bin 250 lira, arpa alım fiyatının ise ton başına 7 bin lira olacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, buğdayda bin, arpada ise 500 lira hububat üretim destek primi verileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni hasat döneminin birçok ilimizde başladığını görüyoruz. İlk gelen veriler, 2023 yılının bereketli bir yıl olacağına işaret ediyor. Biz de çiftçilerimize gereken desteği her alanda verdik, veriyoruz. Geçen ay başında yaş çay alım fiyatlarımızı açıklayarak, üreticilerimizi sevindirmiştik. Bugün de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Fiyatları tespit ederken çiftçimizin üretime devam etmesinin yanında maliyetler, iç ve dış piyasa gelişmeleriyle ilgili gıda güvenliği için ihtiyaç olan stokların oluşmasını dikkate aldık. Toprak Mahsulleri Ofisimizin alım fiyatlarını, ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımız tarafından Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için ton başına bin lira, arpa için ton başına 500 lira hububat üretim destek primi destek olarak verilecek. Bu rakamlarla üreticilerimizin eline ton başına ekmekli buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecektir. Yeni hasat döneminin ve açıkladığımız alım fiyatlarının çiftçilerimize, milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side