13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEBULGARİSTAN SEÇİMLERİ İÇİN SANDIĞA GİTTİLER

BULGARİSTAN SEÇİMLERİ İÇİN SANDIĞA GİTTİLER

-

Bulgaristan’da bugün gerçekleştirilen erken genel seçim için, Edirne’de yaşayan çifte vatandaşlar oy kullanmak için sandığa gitti. Edirne’de kurulan sandıklarda bu yıl ilk kez elektronik oylama gerçekleştirildi.

Bulgaristan’da 4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç genel seçime rağmen, hükümetin kurulamaması nedeniyle bugün tekrar sandığa giden Edirne’de yaşayan çifte vatandaşlık hakkına sahip seçmenler, Bulgaristan Başkonsolosluğu, 75. Yıl İlkokulu ve Keşan’da kurulan sandıklarda oy kullandı.

Oylamada Edirne’de bir ilke imza atıldı. Edirne’de kurulan sandıklarda bu yıl ilk kez elektronik oylama gerçekleştirildi. Seçmenler makineye dokunarak oy kullandı.

Öte yandan Kırklareli’nde yaşayan çifte vatandaşlar sabahın erken saatinde sandık başına geldi. Elektronik ortamda oyunu kullanan Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Ateş, hükümetin kurulmaması üzerine tekrar sandık başına geldiklerini belirtti.

Ateş, “Bulgaristan’da hükümetin kurulamaması üzerine gerçi geçtiğimi sene 14 Kasımda hükümet kuruldu. Ama koalisyondaki ortakların anlaşamaması üzerine dağıldı 5, 6 ay içerisinde. Bunu üzerine Cumhurbaşkanı Radev’in aldığı karar ile seçimleri tekrarlıyoruz. Onun için şimdi yine sandık başındayız. Hayırlısıyla oyumuzu kullandık. Bulgaristan Cumhuriyetine bu defa temennimiz hayırlı geçmesi ve bu defa son olmasını düşünüyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side