22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇEVRECİLER RESİM ÇİZEREK TEPKİ GÖSTERDİ

ÇEVRECİLER RESİM ÇİZEREK TEPKİ GÖSTERDİ

-

Edirne Millet Bahçesi projesinin, Ankara 14’üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesine rağmen çalışmaların devam etmesine tepki gösteren çevreciler, Söğütlük girişinde resim etkinliği düzenledi.

Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı’nda yapımı süren Millet Bahçesi projesi, Ankara 14’üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Proje iptal edilmesine rağmen çalışmaların devam etmesine tepki gösteren çevreciler, geçtiğimiz hafta müzikli eylemde bulunmuştu. Bugün de Söğütlük Doğal Kalsın Platformu tarafından Söğütlük girişinde resim etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşan Platform Sözcüsü Ziya Gökerküçük, “Söğütlük’ün kapısı kentlilere açılana kadar etkinliklerimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.


Gökerküçük, “Biliyorsunuz; Söğütlük Kent Ormanı, Millet Bahçesi olmak amacıyla işgal edildi. Biz de kentliler olarak, hukuksal olarak mücadele ediyoruz. Hukuken şimdilik kazandık. Her ne kadar itirazlar yapılsa da biz sanıyoruz ki kentliden yana bir karar çıkacaktır. 15 gün önce burada Söğütlük korosu kurmuştuk. Geçen hafta Ramazan ve Çocuk Bayramımız vardı. Bu hafta da ‘resimle anlatım’ başlığı altında Söğütlük’ü resimliyoruz dedik. Bu etkinliklerimiz devam edecek. Haftaya piknik yapmayı planlıyoruz. Daha sonraki haftalarda farkı etkinlikler planlıyoruz. Hedefimiz buranın kapısının kentlinin lehine açılmasını sağlamak.” dedi.


Çocukların resim çizmesine yardımcı olan Eğitimci Nalan Şahin Tabakoğlu da, çocukların doğadan kopmaması gerektiğine vurgu yaptı.
Tabakoğlu, “Edirne küçük bir il ama çocuklar apartmanlara hapis ediliyor. Ağacı bilmiyor, ezbere resimler yapılıyor. Bu orman Edirnelinin hafta sonları piknik yaptığı, ağaçları tanıdığı, nehri tanıdığı, börtü böceği tanıdığı bir alan. Bu anlamda çok önemli. Hayaller gibi resimlere de sınır gelmez. Çocuk, ağacı saracak, dalını bilecek ki resim yapacak. Bizi bu doğadan koparmayın diyebilmek için bu etkinlik düzenlendi.” şeklinde konuştu.
Etkinliğe katılan çocuklara ve çevrecilere, emeklerinden dolayı katılım belgesi verildi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side