19 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECHP, AYÇİÇEĞİ FİYATININ 16 LİRA OLMASINI İSTEDİ

CHP, AYÇİÇEĞİ FİYATININ 16 LİRA OLMASINI İSTEDİ

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, artan maliyetler karşısında ayçiçeği fiyatının 16 lira olması gerektiğini açıkladı. Gaytancıoğlu, “buğday ile ayçiçeği arasındaki parite ikidir. Ayçiçeği fiyatları buğdayın iki katı olması gerekir. Buğday bugün 7-7,5 liralarda. Bizim de beklentimiz ayçiçeğinin 16 lira olması yönünde” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile birlikte Trakya Birlik’i ziyaret ederek, üreticinin fiyat yönünden desteklenmesi talebinde bulundu. Ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Milletvekili Gaytancıoğlu, bu yıl ayçiçeğinde fiyat beklentisinin 16 lira olduğunu söyledi.

Gaytancıoğlu, “Ayçiçeğindeki fiyat beklentimiz 16 liradır. Neden; gübreye yüzde 500 zam gelmiş, mazota yüzde 350 zam gelmiş, tohuma, ilaca en düşük gelen zam yüzde 250. Tarımda sulamada kullanılan elektrik fiyatlarına resmi rakamlara göre yüzde 170-180 zam gelmiş. Üreticinin ikinci ürün üretme kabiliyeti var ama elektrik fiyatlarından dolayı üretmiyor. Bunların da hepsini dikkate aldığımızda dünya fiyatlarını dikkate aldığımızda hükümetten beklentimiz 176 lira fiyattır. Hükümeti de uyarıyorum bir an önce gümrük vergilerini eski haline getirsinler. Sıfır gümrük vergisi ile bizim üreticimizi başka ülkelerin üreticisi ile çarpıştırmasınlar. Biz Türk çiftçisi ilgilendiriyor, bugün alacağı fiyat 16 liradır. Neden; buğday ile ayçiçeği arasında bir parite vardır bu da ikidir. Ayçiçeği fiyatları buğdayın iki katı olması gerekir. Buğday bugün 7-7,5 liralarda. Bizim de beklentimiz 16 lira olması yönünde. Ekim alanlarının da artmasını istiyoruz. Eğer bu fiyat verilirse iddia ediyorum iki sene içinde Türkiye ayçiçeğinde ithalatı konuşmaz, tamamen kendine yeterliliği konuşur” dedi.

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da verilecek düşük fiyatın üreticiyi küstüreceğini belirterek, fiyat beklentilerinin 16 lira olduğunu ifade etti.

Pekcanlı, “16 liradan düşük fiyat çiftçiyi küstürür. Bu sene ayçiçeği ekiminde yüzde 10’luk bir artış olduğunu öğrendik. Çiftçimiz de para etmediği zaman ekmeyecek ve ürün kaybı yaşanacak. Döviz zaten artıyor, bu tarz ürünlere para yatırıp dövizin devamlı artmasını sağlayacağız. Eğer iyi bir fiyat gelirse çiftçi de bu fiyattan memnun olursa seneye ekim daha da artacak. Bu yıl yüzde 10 arttığını öğrendik, bizi mutlu etti. Bunun arttırılması için herkes mücadele ediyor. Bu anlamda 16 lira beklentimiz olan fiyat, çiftçinin de beklentisi olan fiyat bu. İnşallah hükümet gerekli adımları atar” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side