1 Haziran 2023
24.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÇİĞ SÜTÜN FİYATI 11 LİRA OLDU

ÇİĞ SÜTÜN FİYATI 11 LİRA OLDU

-

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ahmet Erken, 8 lira 50 kuruş olan çiğ süt fiyatının, 1 Ocak itibari ile 2023 yılı oluşmuş olan süt fiyatlarının müstahsil fiyatının 11 lira olduğunu belirterek, üreticilere hayırlı olmasını diledi.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ahmet Erken, 1 Ocak itibari ile 2023 yılı oluşmuş olan süt fiyatlarının müstahsil fiyatının 11 lira olduğunu açıkladı. Erken, oluşan fiyatın günlük, aylık olarak takip edileceğini, herhangi bir olumsuzluk durumunda yeni bir değerlendirme yapılarak, fiyatların güncellenebileceğini söyledi.

Ahmet Erken, “1 Ocak itibari ile 2023 yılı oluşmuş olan süt fiyatlarının müstahsil fiyatı 11 lira. Artık devlet desteği 50 kuruş, artı soğutma bedelleri olarak yapmış olduğumuz girişimler sonucunda, toplantılar sonucunda belirlenmiştir. Ocak 1 den itibaren süt fiyatları müstahsilleri bu şekilde devem edecektir. Tabi ki bu referans fiyatı bundan aşağıya olmamak şartıyla oluşan bir fiyattır. Tabi ki çiftlik veya özel işletmelerin farklı fiyatları oluşacaktır ama bizim tabanda örgütlü üreticimizin Ahmet agamızdan, Ayşe teyzemizin sağmış ineğinden üretmiş olduğu sütün fiyatı net 11 lira olarak teşhis edilmiştir. Bu da bütün üreticilerimize, Türkiye genelindeki üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Üretmek üretmek diyorduk sonuçta yapmış olduğumuz girişimler sonucunda 9,40 olan müstahsili 11 lira olarak belirlendi. Bunun da sanayicilerle, bakanlığımızla ve diğer market zincirlerin oluşturduğu bir toplantı sonucunda böyle bir piyasa oluştuğunun kanaatine varıldı ve bunları da bu şekilde deklare etmeyi uygun bulduk. Hayırlı olsun üreticilerimize.
Oluşan enflasyona karşı asgari ücrete diğer mamullere göre biraz %30’a tekâmül eden bir fiyat bu ama yine de bu günlük, aylık bundan sonra daha güçlü bir şekilde takip edilecek. Herhangi bir olumsuzluk durumunda tekrar toplanıp tekrar bir değerlendirme yapılıp fiyatları ona göre güncelleneceğini de, tabi ki bu arada Ankara’da da şu ortaya çıktı; Ulusal Süt Konseyinin bundan sonra daha güçlü ve daha geniş kapsamlı olarak belirlenmesi için her üç ayda veya her ay toplanacak. Toplanıp bu konuları görüşmek içinde karara varıldı. Bundan sonrada bakanlığımızın nezdinde üretici temsilcileri, sanayici temsilcileri, devlet temsilcileri ve tüketim tarafı olarak market temsilcileri ile beraberde bir konsey oluşacak. Aynı zamanda yemcilerinde olacağı bir geniş çağlı ulusal bir konsey kurulacağına da bakanlıklarımıza ilettik. Tahmin ediyorum bu Ocak ayı veya Şubat ayı içinde geniş çaplı bir ulusal konsey oluşacağını tahmin ediyoruz. Olursa daha da paydaşlarla daha iyi bir şekilde süt fiyatlarının Türkiye genelinde ki tüketim kısmını da daha iyi analize ederekten ona göre fiyatlandırmalarımız demek edecektir. Tabi ki bu süt olmazsa olmaz her gün üretilen sadece hayvandan elde edilen bir ürün olduğu için mutlaka ana sığırlarımızın da, damızlık üretimimizin de bir taraftan çoğalması için üreticilerimizi bilgilendirmeye de devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi