19 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNECUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EDİRNE’YE 46 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EDİRNE’YE 46 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Edirne’de seçim mitingi düzenledi. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne’ye bugüne kadar kamu yatırımı olarak 46 milyar liraya yakın yatırım yaptık. Tabi birde önümüzdeki dönemde Edirne’mizle birlikte ülkemize kazandıracağımız hizmetler var. Biz Edirne’yi çok seviyoruz. 14 Mayıs akşamı çok daha fazlasıyla seveceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları kapsamında Edirne’de miting düzenledi. Kentte yoğun ilgiyle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kent meydanında kurulan platformdan yaklaşık 25 bin kişiye seslendi. Selimiye Camii’ne dikkatlice baktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Selimiye Camii, inşallah bütün haşmetiyle dünyaya örnek olacak.” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan Selimiye Camii’ni bir izledim. Biliyorsunuz, restorasyonunu yapıyoruz. İnşallah yeniden bütün haşmetiyle, bütün azametiyle Selimiye Camii tüm dünyaya örnek olacak. Edirne, Rumeli’den dönüş acılarımızı hiçbir zaman aklından çıkarmamış, Rumeli’ye asla elveda dememiş bir şehrimizdir. Bunun için Edirne, ülkesinin bütünlüğüne, milletinin birliğine, bayrağında ve ezanında sembolleştirdiği istiklaline göz dikenleri asla affetmez.” dedi.


Edirne Türkülerinin birinden “Ayılana gazoz, bayılana limon” sözlerini de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “14 Mayıs sabahı bunların limona çok ihtiyacı olacak.” İfadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne’de türküsünde ne var? Ayılana gazoz bayılana limon. 14 Mayıs sabahı, bunların limona çok ihtiyacı olacak. Kaybedeceklerini anladıkları için şimdiden çamura yatmaya başladılar. Her partinin temsilcisinin yer aldığı heyetlerin gözetiminde yürütülen çalışmaların üzerine sanki bunu bilmiyormuş gibi gölge düşürmeye kalkıyorlar. Bilhassa teknolojik imkanların böylesine geliştiği bir dönemde artık bu numaralar bayatladı. Kendi provokasyonlarıyla olay çıkarıp bundan sonra da utanmadan şehirlerimizi karalamaya çalışıyorlar. Dün İstanbul’u gördünüz. 1 milyon 700 bin insan Atatürk Havalimanı’ndaydı. Resmi rakamı aldırdım. Şu anda Edirne’de karşımda 25 bin kişi var.” şeklinde konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinden bu yana Edirne’ye 46 milyar TL’lik kamu yatırımı yaptıklarını, önümüzdeki dönemde de yatırımlara devam edeceklerini belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne’ye kamu yatırımı olarak 46 milyar liraya yakın yatırım yaptık. Eğitimde 965 adet yeni derslik inşa ettik. Gençlik ve Spor’da 7 bin 774 kişi kapasiteli yükseköğretim yurt binaları açtık. Farklı dallarda toplam 41 spor tesisi kazandırdık. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için toplam 2 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta 400 yataklı Edirne Devlet Hastanesi dahil 12 hastane ve 33 sağlık tesisi yaptık. Yatak kapasitesi 260 olan Uzunköprü Devlet Hastanesi’nin inşaatı sürüyor. TOKİ vasıtasıyla 6 bin 200 konut inşa ettik. Şimdi de ilk evim ile bin 362 konut yapacak, ilk arsam ile 8 bin alt yapısı hazır arsa vereceğiz. Ulaştırmada 70 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol mesafesini 270 kilometreye çıkardık. Edirne-Kırklareli bölünmüş yolunun biten kesimlerini trafiğe açtık, kalanlarını da tamamlıyoruz. TEM Edirne-Karaağaç bağlantı yolu ile tarihi Uzunköprü restorasyonuna devam ediyoruz.


İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı birbirine bağlayacak Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin yapımı etaplar halinde sürüyor. Bu hat üzerinde Edirne ve Kapıkule istasyonları olacak. Projenin tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule arası yolcu seyahat süresi 4 saatten 1,5 saate inecek. Edirne’ye 8 baraj, 3 içme suyu tesisi, 50 sulama tesisi, 5 arazi toplulaştırma, 115 taşkın koruma tesisi, 32 gölet ve 3 atıksu arıtma tesisi inşa ettik. Edirne’de 628 bin dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık yaklaşık 2 milyar lira zirai gelir artışı sağladık. İnşa safhasındaki 12 sulama tesisimiz ile 561 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Edirneli çiftçilerimize 5 milyar lira tarımsal destekte bulunduk. Şehrimizde 3 yeni OSB ve 1 Teknokent kurduk. Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Pazarkule sınır kapılarını modernize ederek şehrimizdeki ticaret hacminin potansiyelini arttırdık. Harabe durumundaki Edirne Sarayı’nı ecdadın hatırasına uygun şekilde restore ediyoruz. Enerjide 98 bin abonesi olan şehrimizin nüfusunun yüzde 76’sına doğalgaz kullanma imkanı sunduk. Tabi birde önümüzdeki dönemde Edirne’mizle birlikte ülkemize kazandıracağımız hizmetler var. Biz Edirne’yi çok seviyoruz. 14 Mayıs akşamı çok daha fazlasıyla seveceğiz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side