22 Haziran 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEECZACILAR DERMAN OLAMIYOR!

ECZACILAR DERMAN OLAMIYOR!

-

Aralık ayında yapılan ilaç Euro kuru güncellemesinin artan döviz kuru ve yükselen enflasyonla beraber eridiğini belirten Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, “Astım, KOAH, kalp yetmezliği, tansiyon ve kanser ilaçları gibi birçok kalemde ilaç temin edemiyoruz. Önlem alınmaması durumunda ilaç yoklukları ciddi boyutlara ulaşacak.” dedi.


İlaç fiyatlarını belirleyen Euro değeri, Aralık ayında yüzde 25’lik artışla 17,54 TL olarak belirlenmişti. Aralık ayından bu yana artan döviz kuru ve yükselen enflasyonla beraber Euro kurunda yapılan yüzde 25’lik artışın eridiğine dikkat çeken Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, bazı ilaçları temin etmekte zorlandıklarını, önlem alınmaması durumunda yaşanan ilaç yokluklarının daha da ciddi boyutlara ulaşacağını ifade etti.


Kılıçcıgil, “En son Aralık ayında ilaçta bir Euro kuru güncellemesi gerçekleşmişti. Burada yapılan yüzde 25’lik Euro kuru güncellemesiyle ilaçlarda belli oranda rahatlama bekliyorduk ancak bu güncelleme döviz kurlarındaki artışla birlikte 3 ay içerisinde ciddi oranda eridi. En son Euro kuru 17,54 TL olarak belirleniyordu; şu anda mevcut Euro kurunu hesaba kattığımızda bu belirlemenin çok düşük kaldığını ve ilaç firmalarının taleplerini karşılamayacak boyutta olduğunun farkındayız. Daha önceki dönemlerde sadece Şubat ayında bir ilaç kuru fiyatı belirleniyordu ama Sağlık Bakanlığı son durumu değerlendirdiğinde Temmuz ve Aralık ayında Euro kurunu güncellemeye başladı. O dönemlerde biz oldukça rahatladık ama bu son gelen yüzde 25’lik Euro kuru güncellemesi maalesef beklentilerin çok altında kaldı. Sadece Euro kuru değil, aynı zamanda ülkemizdeki mevcut enflasyonu da değerlendirdiğimizde yerli ilaç sanayisinin ilaç üretiminde de sıkıntı yaşamaya başladığını depolarda gözlemliyoruz. Özellikle astım, KOAH tedavisinde kullanılan ilaçlar, kalp yetmezliğinde, tansiyon hastalıklarında ve kanser ilaçları gibi birçok kalemde şu anda depolarımızda ilaçları temin edemiyoruz. Bununla ilgili olarak biz eczacılar olarak kendi aramızda kurduğumuz mesajlaşma uygulamalarıyla ilaçları arayıp, vatandaşlarımızın en azından eczane eczane gezmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz ama bu da mevcut sıkıntıları çözmek için yeterli olmuyor. İlaç yoklukları ciddi boyutlara ulaşacak. En son 25 Şubat’ta Resmi Gazetede yayınlanan bir kararname ile de 2024 yılında bir Euro kuru güncellemesi olmayacağı ifade edildi. Bu da bizim önümüzdeki sürece karamsar bakmamıza neden oluyor. Eğer alınan kararda ısrar edilirse, önümüzdeki dönemde ilaç yokluklarının hayati riskler taşıyacağını öngörüyoruz. Bununla ilgili olarak yetkililerin, sektör temsilcileriyle yeniden bir değerlendirme yapmalarını talep ediyoruz. Çünkü biz eczacılar olarak vatandaşlarımızla bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bugün vatandaşlarımızın ilaca erişimde yaşadığı sıkıntılar, sadece ilaçta Euro kuru ya da ilacın fiyatıyla ilgili bir konu değil. Aynı zamanda ilaç fiyat farkları da belimizi büküyor. Özellikle emekli vatandaşlarımız ilaçlarını alırken çok yüksek oranda ilaç fiyat farkı ödemekle karşılaşıyorlar. Bu da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir yeşil bandı vardı; bu yüzde 5’e indirilmişti alınan kararlarla. Bunun yükseltilmesi ve ilaç fiyat farklarının azaltılmasını talep ediyoruz. Çünkü ilacın erişimi sadece depoda bulunabilirliği değil, aynı zamanda vatandaşın onu alabiliyor olmasıyla da ilgilidir. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu’nun adımlar atmasını bekliyoruz.” dedi. 

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side