14 Haziran 2024
31 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEECZACILAR SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN EYLEME HAZIRLANIYOR

ECZACILAR SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN EYLEME HAZIRLANIYOR

-

Eczacılar, iktidara seslerini duyurabilmek için eylem sürecine başlıyor. Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, Ankara’da yapılacak toplantıda bu süreçle ilgili yol haritasının belirleneceğini söyledi. Sadece kendileri için vatandaşın da hakkını korumak için çaba gösterdiklerini açıklayan Kılıçcıgil, “Bu bizim mecbur kaldığımız bir eylemlik süreci. Maalesef yetkililer tarafından muhatap alınmıyoruz, isteklerimiz taleplerimiz dinlenmiyor” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, eczacıların Türkiye genelinde iktidara sesini duyurabilmek için eylemlilik sürecine başlayacağını söyledi.

Kılıçcıgil, “Eczacılık fakültesi mezunları özel sektörden kamuda birçok alanda aktif olarak görev yapmaktalar. Bu alanlardan biri de kamu eczacılarımızdır. 12 Ağustos’ta yayınlanan Sağlık Bakanlığı ek ödeme yönergesinde çok büyük bir haksızlığa uğradılar. Burada hak ettiklerinin alınması noktasında bizlerde Türk Eczacıları Birliği olarak yanlarında olacağız bu süreçte. Bu alandaki eczacılarımız özellikle pandemi döneminde çok büyük emekleri oldu. Dezenfektan bulamadıkları dönemde hastaneler de kendilerine ufak laboratuarlar kurup bunların üretimini sağladılar. Bugün teşekkür edilmesi gereken ve bugün pandeminin biraz rahatladığı dönemde haklarının teslim edilmesi gereken bir meslek grubu olarak maalesef göz göre göre haksızlığa uğradıklarına şahit oluyoruz. Biz kamuda ki meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Hep birlikte bir eylemlik sürece başlayacağız” dedi.

Önümüzdeki günlerde Ankara’da Türk Eczacılar Birliği ile eylemlilik süreciyle ilgili toplantı yapacaklarını belirten Kılıçcıgil, yol haritasının belirleneceğini kaydetti.

Kılıçcıgil, “Bir Ankara ziyaretimiz olacak 54 bölge eczacılar odası ve Türkiye Eczacılar birliği ile Türkiye’nin her tarafından eczacılar odası yöneticileri Ankara’da toplanacağız ve bu eylemlik süreci yol haritamızı kesinleştireceğiz.

Bu bizim mecbur kaldığımız bir eylemlik süreci, maalesef yetkililer tarafından muhatap alınmıyoruz. İsteklerimiz taleplerimiz dinlenmiyor. Bu sadece 29 bin eczane olarak algılamayın kamu eczacıları ve özel sektör eczacıları dahil herkesi için istediğimiz talepler bunlardır. Bunların gerçekleştirilmesi için kararlılığımız var bu doğrultuda eyleme başlayacağız.

Bu eylemliliği de üç kademe olarak tanımlayacağız. Bu eylemliliği de sadece eczacılar olarak da tanımlamayalım vatandaşlarımızın da yaşadıkları mağduriyet var. İlaç ödemelerinde çok artış var. Maalesef sosyal güvenlik kurumun eş değer bandını yüzde 5’e düşürmesi ile beraber ve ard arda gelen ilaç zamları ile birlikte bu oran çok yüksek bir hale geldi. Vatandaşlarımız eczaneler daha fazla rakamlar ödemek zorunda kalıyorlar. Biz burada ki eylemliliğimiz vatandaşlarımız içinde yapıyoruz sadece kendi haklarımız için değil onların da değiştirilmesini talep ediyoruz.

Ankara’da daha sonra eczacı mitingi düzenleyeceğiz. Hala bu söylediklerimiz dikkate alınmazsa adımlar atılmazsa maalesef eczane kapatma eylemine giden bir süreci başlatacağız. Biz bunu yapmak istemiyoruz ama artık bu kadar yapmış olduğumuz mücadeleye yetkilerden yanıt alamazsak mecburen eczane kapatarak sesimizi duyuracağız”dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side