24 Eylül 2023
36 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEECZACILAR, YENİ SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİNİN İPTALİNİ İSTEDİ

ECZACILAR, YENİ SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİNİN İPTALİNİ İSTEDİ

-

Yeni yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre artık eski nesil ilaçlar reçete edilmeden ve hastalardaki etkileri görülmeden yeni nesil ilaçlara geçilemeyecek. Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, yeni tebliğin vatandaşların sağlığını ciddi derecede tehdit edeceğini belirterek, iptalini istediklerini söyledi.

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, 25 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki değişikliğe tepki göstererek, geri çekilmesini talep ettiklerini söyledi. Yeni tebliğin mağduriyetlere yol açacağını belirten Kılıçcıgil, yeni düzenlemeyle vatandaşların eski nesil ilaçlara mahkum edildiğini kaydetti.

Kılıçcıgil, “Sağlığa sadece ekonomi temelli bakış açısının sonucu olarak vatandaşlarımız eski nesil ilaçlara mahkum edilecek ve bilimin yarattığı imkanlardan yararlanamayacaklar. 25 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve beş iş günü sonra yürürlüğe girecek olan Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre artık eski nesil ilaçlar reçete edilmeden ve hastalardaki etkileri görülmeden yeni nesil ilaçlara geçilemeyecek. Böylece tüm dünyanın nimetlerinden yararlandığı bilim, vatandaşlarımız için bir lüks haline gelecek. Tebliğden önce doktorlar beyanla bu ilaçları reçete edilmesini sağlıyorlardı. Ama bu tebliğden sonra tedavinin işe yaramadığı ve yan etkilerinin vatandaşta gözüktüğünün bizlerin provizyon ekranlarında gözükmesi gerekiyor. Bu durumda da bazı sıkıntılar yaşanacak. Çünkü hekimler ilaç tercih ederken hastaların hikayelerini, aynı zamanda kendi klinik gözlemlerini ve ilaçların yan etkilerini değerlendirerek ilaç tercihlerinde bulunurlar. Bu durum olduğunda pratikte ne gibi sıkıntılar olacak. Örneğin yeni nesil bir kan sulandırıcı ilaç, hekimin bunu tercih etmesi artık mümkün olmayacak. Öncelikle daha eski bir ilaç tercih edilmeli, hastanın kan sulanmasıyla ilgili çeşitli parametrelerde sıkıntılar yaşandığının gözükmesi gerekecek. Ve bu öncelikle ekstradan hem devlete tahlil yükü demek hem hastanelerde gereksiz iş yükü demek, hem de vatandaşlar açısından tekrar hastaneye gidip gelmeleri gibi çeşitli sorunlar yaratmakta.

Vatandaşların sağlığını ciddi şekilde tehdit edecek bir tebliğden bahsediyoruz. Bu tebliğle ilgili olarak biz de çalışmalarımızı yapıyoruz. Tebliğin iptali yönünde hukukçularımızla değerlendirmelerimiz olacak. En kısa sürede vatandaşların yeni nesil ilaçlara ulaşımının önündeki engelleri kaldırmak için çalışmalara başlayacağız” dedi.

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’ndeki değişikliğin de vatandaşlara fiyat farkı olarak yansıyacağını ifade ederek, iptalini istedi.

Kılıçcıgil, “Bunu da en yakın zamanda mahkemeye götürerek bu tebliğin de yürütmesini durdurmaya çalışacağız. Bu karardan ivedilikle vazgeçilmesini istiyoruz. Vatandaşlarımız ekonomik şartlarla boğuşurken bu tebliğ yanlış bir tebliğdir. Bu hastaların sağlığını ciddi şekilde riske sokacak bir unsur. Bu tebliğin geri çekilmesini talep ediyoruz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi