19 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDESOB BAŞKANI CİNGÖZ’DEN ESNAFLARA: BURASI NOTER DEĞİL!

EDESOB BAŞKANI CİNGÖZ’DEN ESNAFLARA: BURASI NOTER DEĞİL!

-

Geçtiğimiz günlerde esnaf temsilcileriyle toplantı yapan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, esnafların ürünlerine büyük oranlarda zam istediğini ifade etti. Zam taleplerinin piyasa şartlarıyla uyuşmadığı için tüm talepleri reddettiklerini söyleyen Cingöz, “Burası noter ortamı değil, geleni onaylasın.” dedi.


Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, geçtiğimiz günlerde esnaf temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantının detaylarını basın mensuplarıyla paylaştı. Ciğerci esnafı hariç neredeyse diğer tüm esnafların ürünlerine büyük oranda zam istediğini söyleyen Cingöz, piyasa şartlarına uymayan tüm talepleri reddettiklerini ifade etti.

Cingöz, “Burada yapmış olduğumuz toplantıya çok ciddi manada talep geldi ama ben gelen taleplere baktığım zaman samimi olarak söylüyorum, piyasadaki insanlar da duysun dudakları uçuklar. Bu yüzden hepsini reddettik. Bunların içerisinde ciğere talep yoktu. En çok konuşulan ciğer ama ciğere talep yoktu. Makul taleplerle gelmemişler. Özellikle gıda ürünlerinde son zamanlarda ciddi bir artış yok. Türkiye’de piyasada artışlar var. Gıda ürünlerinden  peynirde ciddi bir artış var. Zeytin de ona keza ama ete baktığın zaman ete son zamanlarda zam yansıması yok. Yemeklerde kullanılan etlere zam verilecek gibi bir artış yok. Türkiye’de uzun zamandan beri kıyma 350-360 bandında. Birinci sınıf et de 450 lira. Bazı illerde 500 lira olduğunu duyuyorum ama bizim bölgede 450 lira kilosu. Ne oldu da yüzde 100’e yakın zam talebi geldi. Gerekçeleri de yok. Göndermiş, talep etmiş. Tuvaletçisinden, otoparkçısına kadar olağanüstü bir talep var. Bir de kabul edilebilir bir talep değil. Onun için biz de reddettik yönetim olarak. Bundan sonra nasıl hareket edeceğiz. Zaten burada yılbaşına ne kalmış? 50 gün. 50 gün sonra yılbaşında asgari ücrete bir zam gelecek. Bu arada elektriğe, doğalgaza zam gelir mi bilmiyorum. O hükümetin bileceği iş ama bunlara zam gelirse esnafın taleplerini makul bir şekilde karşılarız. Ama şu an istedikleri taleplerin gerçekten samimi söylüyorum kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Daha uygun fiyat talep etselerdi kabul edebilirdik. Yani şimdi yüzde 10 gibi bir farkla yani 50 lira olsaydı ve 55 lira isteselerdi kabul edebilirdik. Ama sen 50 liralık ürüne 80-100 lira istersen tabi ki burası da noter ortamı değil geleni onaylasın.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side