24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE-İSTANBUL ARASI 1 SAAT 10 DAKİKAYA DÜŞECEK

EDİRNE-İSTANBUL ARASI 1 SAAT 10 DAKİKAYA DÜŞECEK

-

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi’nin Çerkezköy’den Kapıkule’ye kadar olan hattaki tüm çalışmalarının, 2024 yılında biteceğini açıkladı. Saatte 200 kilometre hıza uygun olarak çift hatlı inşa edilen demiryolu ile Edirne-İstanbul arası ulaşım 1 saat 10 dakikaya düşecek.


Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule etabının Tunca Nehri kenarında devam eden viyadük çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. İncelemeler sonrası açıklamalarda bulunan Vali Kırbıyık, proje tamamlandığında İstanbul-Edirne arası ulaşımının 1 saat 10 dakikaya kadar düşeceğini ifade etti.


Vali Kırbıyık, “153 kilometrelik etabın yüzde 85’i tamamlandı. Şehrimizin İstanbul’la ve ülkenin geri kalanıyla olan entegrasyonunu en üst seviyeye çıkaracak bir proje. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ulaşım süresi kısalacak Proje tamamlandığında İstanbul’dan Edirne’ye yolcu ulaşımı 1 saat 10 dakikaya kadar düşecek. Yük taşımacılığında çok ciddi bir kapasite artışı olacak. Yıllık 1 buçuk milyon ton olan taşıma kapasitesinin 9,6 milyon tona kadar çıkabileceği hedefleniyor. Yine mevcut durumda yıllık 500 bin yolcu kapasitemiz var. Bunun 3,5 milyonluk bir potansiyele ulaşabileceğini değerlendiriyoruz. Projenin Edirne gibi serhat şehri açısından son derece önemli bir kazanım olacak. Bu takvimle ilerlendiğinde projenin öngörüldüğü gibi tamamlanmasını bekliyoruz. Avrupa Birliği desteğiyle birlikte 500 milyon avronun üzerinde bir bütçeden bahsediyoruz. Tunca Nehri kenarına yapılan 680 metrelik viyadük için çalışmaların sürüyor. Ağustos sonuna kadar viyadüğün tamamlanacak. Şehir merkezi açısından da önemi var. Daha önce bir dolgu alanı üzerine konvansiyonel hat üzerinden tek hattan ulaşım sağlanıyordu. Hızlı tren projesiyle bu 3 hata çıkacak. İkisi hızlı tren tarafında biri konvansiyonel hat olmak üzere 3 hat oluşacak. Bu hat bir viyadük üzerinde olacak. Dolgu alanı tamamen temizlendi, burada bir viyadük yapılacak. Viyadüğün altı da otopark ve değişik faaliyetlerde kullanılacak.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side