22 Mayıs 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE MUTFAĞINA HAYRAN KALDILAR

EDİRNE MUTFAĞINA HAYRAN KALDILAR

-

Aralarında Amerikalı, İngiliz ve Kanadalıların bulunduğu 12 kişilik grup, Osmanlı’dan kalma tarihi lezzetleri tatmak için Edirne’ye geldi. Edirne peynirinin yanı sıra, tava ciğer, imam bayıldı, sebzeli kuzu kâğıt kebabının tadına bakan kafile, yemeklere hayran kaldı.

Türkiye’ye gemi seyahati ile ulaşan ve aralarında İngiliz, Amerikalı ve Kanadalıların bulunduğu 12 kişilik kafile, Osmanlı’dan kalma tarihi lezzetleri tatmak için Edirne’ye geldi. Kentteki bir restoranda yabancı misafirlere Edirne mutfağından yemekler sunuldu. Edirne peyniri, domatesli pirinç pilavı, tava ciğer ve imam bayıldının yanı sıra aşurenin tadına bakan misafirler, yemeklere hayran kaldı.

Kokartlı rehber Ayşem Erginoğlu, kafilenin geliş sebebinin hem Osmanlı mutfağını hem de Türk yemek kültürünü tanımak olduğunu söyledi.

Erginoğlu, “Mesela onlara Türk yemeklerini tanıtırken çok şaşırabiliyorlar. İmam bayıldıyı çevirince, ‘neden bayılmış?’ sorusunu soruyorlar. Ben de ‘tadı çok hoşuna gitmiş’ diye anlatmaya çalışıyorum. Aslında bizim saray mutfağından bir yemeğimiz daha var, ‘Hünkar Beğendi’. O da buna benzer. Bunun gibi bizdeki yemek isimlerinin de bu anlamda enteresan olduğundan bahsediyoruz ve onların da çok ilgisini çekiyor” dedi.

Edirne mutfak kültürünü ve yemeklerini araştıran Müşerref Gizerler ise Osmanlı Saray Mutfağı’nın başlangıç noktasının Edirne olduğunu söyledi.

Gizerler, “Osmanlı Saray Mutfağı, İstanbul Saray Mutfağı ile anılır ama başlangıcı Edirne’dir. Bu zenginlik de bölgedeki farklı kültürlerin de mutfağa katkısıyla olmuştur. Dolayısıyla Edirne’nin gastronomi şehri olmaması için hiçbir neden yok, bu nedenle çok organize olmalıyız. Yemeklerimizin restoranlarda daha çok yer alması, özel lezzetleri ve tatlılarıyla yer alıp dünyaya tanıtım noktasına gelmeliyiz. Epey de bir yol aldığımızı düşünüyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side