21 Mart 2023
7.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ, GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYACAK

EDİRNE OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ, GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYACAK

-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerekli onay süreci tamamlanan Edirne Olgunlaşma Enstitüsü, araştırma-geliştirme çalışmalarına başladı. Tarihsel süreçte kaybolmuş ve unutulmaya yüz tutmuş sanatsal yapılar, Edirne Olgunlaşma Enstitüsünde gün yüzüne çıkacak.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nda 5 yeni olgunlaşma enstitüsünün birisinin Edirne’de açılacağının müjdesini vermesinin ardından, Edirne Olgunlaşma Enstitüsünün faaliyet ve yapılanması ile ilgili Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık başkanlığında toplantı yapılmıştı. Edirne’nin geleneksel değerlerini ve unutulmaya yüz tutmuş sanatları geleceğe taşımada köprü vazifesi görecek olan Edirne Olgunlaşma Enstitüsünde çalışmalar başladı. Olgunlaşma Enstitüsü ile geçmişten gelen tarihi doku ve kültürel değerler gelecek nesillere aktarılacak. Olgunlaşma Enstitüsünde kurulan atölyelerde 20 usta öğretici tarafından geçmişten gelen geleneksel motiflerle hazırlanan giyimden takıya, aksesuardan Osmanlı mutfağına kadar birçok el emeği ürün geleceğe taşınacak.

Edirne Olgunlaşma Enstitüsü Kurucu Müdürü Hakan Çiçek, Türkiye’de sayılı enstitülerden birisi olmanın gururunu yaşadıklarını, 3 öğretmen ve 20 usta öğretici ile çalışmalara başladıklarını belirtti.

Çiçek, “Olgunlaşma Enstitülerinin slogan bir cümlesi bulunuyor. Bizler Türk kadınının gerçekleştirdiği bu eserlerin sandıklarda gizli kalmasını istemiyoruz. Gelecek kuşaklara aktarmak ve onlarla tanıştırmak istiyoruz” dedi.

Görsel sanatlar alanında çizim yapan 23 yaşındaki İrem Koçan, Edirne’ye özgü geçmiş eserlerle ilgili çalışma yapacağını belirtti.

Usta öğretici Buse Kaçar, Olgunlaşma Enstitülerinin bir ili ayakta tutan ve geçmişten günümüze tarihi yansıtan kurumlardan birisi olduğuna değindi.

Olgunlaşma Enstitüsünde saraciye alanında görev alan usta öğretici Heves Kayın, saraciyenin Osmanlı döneminden beri var olan bir zanaat olduğunu ve bu zanaatı Olgunlaşma Enstitüsünde canlandırmaya çalışacaklarını aktardı.

Geleneksel Türk El Sanatları alanında tezhip sanatı ile uğraşan usta öğretici Arzu Pehlivan, Olgunlaşma Enstitüsünde Edirne’deki sanat eserlerini gün yüzüne çıkarıp gelecek nesillere ulaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

20 senedir çini sanatı ile uğraşan Nezire Tuna, Olgunlaşma Enstitüsünün kendileri için büyük bir şans olduğunu söyledi.

Yönetim binası Tarihi Kaleiçi’nde bulunan Edirne Olgunlaşma Enstitüsünün üretimleri ise Devecihan Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek. Devecihan Kültür Merkezindeki üretim kısmında yiyecek-içecek, çini, seramik, deri-saraciye, dekoratif el sanatları, Edirnekari ve geleneksel Türk el sanatları atölyesi bulunuyor.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi