20 Nisan 2024
11.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE 65 ÖĞRENCİNİN OKUL GİYSİSİ TEMİN EDİLDİ

EDİRNE’DE 65 ÖĞRENCİNİN OKUL GİYSİSİ TEMİN EDİLDİ

-

Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından başlatılan ‘Askıda Okul Giysisi’ dayanışması kapsamında bu yıl 65 öğrencinin okul giysisi temin edildi.

Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından geçtiğimiz aylarda başlatılan ‘Askıda Okul Giysisi’ dayanışması tamamlandı. Dayanışma hakkında bilgiler vermek üzere bugün Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Nur Yılmaz Ercin, dayanışma kapsamında bu yıl 65 öğrencinin okul giysisinin temin edildiğini ifade etti.

Ercin tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“2016 yılında hak savunuculuğunu amaçlayarak, bir avuç sivil toplum gönüllüsü tarafından kurulan Edirne Çocuk Hakları Derneği, bugüne kadar çocuğun üstün yararı temelinde üyeleri ve her geçen gün artan sayıda gönüllüleriyle birlikte çocuklara yönelik her türlü ayrımcılığa, istismara, suistimale ve ihmale karşı toplumsal aklın olduğu kadar vicdanın da sesi olmaya çalıştı. Ülkemizin son yıllarda içinden geçtiği ekonomik, siyasal ve toplumsal zorluklar, dünyanın başka yerlerindeki savaşlar, afetler hepimizin derdi oldu. Hangi dilden, dilden, ırktan olduğu hiç önemli değil. Çok net, çok katıksız bir vahşet var bugün karşımızda. Gazze’de çocuklar öldürülüyor! Çocukların öldürüldüğü hiçbir savaş meşru olamaz. Savaşların, doğal afetlerin, yoksulluğun en çok çocukları etkilediği gün gibi ortada. Yetişkinlerin dahi taşımakta zorlandığı bu ağırlığın faturasının ne yazık ki tarihin her döneminde çocuklara kesildiğini görüyoruz. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, nedeni her ne olursa olsun, sonucunda çocukların, kadınların, dahası masum sivillerin öldürüleceği bütün savaşları lanetliyoruz!

Bildiğiniz gibi; derneğimiz kentteki çocuklara dair yapılması gereken ne olursa elini taşın altına koymaya çalışıyor. Bir yardım derneği olmamamıza rağmen, daha önce iki kez yaptığımız ve tatmin edici sonuçlar alınca tekrarına karar verdiğimiz ‘Askıda Okul Giysisi’ dayanışmasını, yaklaşık 2 aylık bir sürecin sonunda tamamladık. Öncelikle dayanışmamıza katkıda bulunan tüm üyelerimize, gönüllülerimize, kentimizde yaşayanlara, başka şehirlerden el verenlere ve bu dayanışmaya ev sahipliği yapan mağazamıza; ayrıca bu farkındalığı kente duyuran yerel medyamıza teşekkür ediyoruz.

‘Askıda Okul Giysisi’ dayanışması kapsamında bu yıl Edirne’de 65 öğrencinin okul giysisi temin edildi. Geçtiğimiz yıllara nazaran yarı yarıya bir düşüşten söz ediyoruz. Ancak ne yazık ki ihtiyacı olan çocuk sayısının azalmasından değil, katkıda bulunmak isteyenlerin alım gücünün düşmesinden kaynaklı bu sonuç, süreç boyunca taşıdığımız endişenin resmi oldu. Zira, daha önce bir kişi bir çocuğu giydirebiliyorken; bu yıl bir çocuğun okul giysisini temin etmek için 3 kişinin el vermesi gerekti. Biraz da karamsarlığa dönüşen endişemiz budur. Okul dönemi çocukların ihtiyaçları okul giysisiyle de bitmiyor. Kırtasiye, beslenme, sağlıklı içilebilir su ihtiyacı da olan çocuklarımız için yılda bir kez yapılabilen okul giysisi dayanışmasının da sürdürülebilir olmadığını deneyimledik. Edirne Çocuk Hakları Derneği bir yardım kuruluşu olmamasına rağmen içinde bulunduğumuz dönemin ekonomik ve toplumsal koşullarından olumsuz etkilenen çocukları görmezden gelemezdik. Ancak daha fazlasıyla karşılaşacağımızı öngörememiştik. 14-15 yaşlarında bir lise öğrencisi bize ulaştı ve okul giysisi talebinde bulundu. Bunun ne anlama geldiğini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Oysa çocuklar ve gençler en temel haklarından biri olan eğitimden, ‘amasız’, ‘fakatsız’ yararlanabilmeli. Sekiz yıl zorunlu eğitim diyorsak, şartlar kadar olanakların da sağlanması gerekiyor. Eğitim için gerekli olan zorunlu ihtiyaçların, gönüllülerin bağışlarıyla giderilmesinin sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmadığını söylemek zorundayız. Eğitimdeki temel ihtiyaçlar olan okul giysisi, içilebilir sağlıklı su, kırtasiye, beslenme, barınma sorunu, tüm merkezi ve yerel yönetimler tarafından ciddiyetle ve samimiyetle yeniden ele alınmalı. Okula devamın ilk koşulu olan bu olanaklar sağlanmalı ki, çocuklar okullarına gidebilsinler. Okul giysisini almış bir çocuk, derse aç giriyorsa yine eksik, yine hatalı bir durum var demektir.

Önümüzdeki günlerde yine akran zorbalığını konuşuyor olacağız. Önerimiz bunu yaparken sadece çocukların davranışlarının değil, sorumlular, ilgililer ve yetkililer olarak yetişkinlerin kararlarının da gerekiyorsa sorgulanması olacak. Savaşlardan, çatışmalardan, doğal afetler karşısındaki yenilgilerden, yoksulluktan, her türlü ayrımcılıktan, istismar ve ihmallerden sorumlu olan çocuklar değil.

Sonuç olarak; dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de siyasi, toplumsal ve ekonomik gerilimlerin, gündelik hayatta ciddi açmazlara yol açtığını görüyoruz. Özellikle artan yoksulluk her kesimi doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aidiyet duygumuzu güçlendiren bir sivil dayanışma, bugün her zamankinden daha da değerli. Ancak bu koşullarda daha sistematik ve bürokratik yapılarda sürdürülebilir kazanımlara ihtiyacımız var. Ve bu da sivil dayanışmaların son bulması anlamına gelmiyor. Pandemi ve deprem deneyimlerinde gönüllülerimizle büyütmeye çalıştığımız dayanışmalardan her seferinde yeni bir şey öğrenerek biz de büyüyoruz. Çocuklar gibi! Ve Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, çocukların tüm haklarından azami düzeyde yararlanabilmeleri için bundan sonra da elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Beklentimiz; toplumun her kesiminin ve ayrıca tüm yetkililerin ve ilgililerin, bu konudaki farkındalık çalışmalarımıza ses ve omuz vermeleri.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side