20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE'DE AYÇİÇEĞİ EKİM MESAİSİ BAŞLADI

EDİRNE’DE AYÇİÇEĞİ EKİM MESAİSİ BAŞLADI

-

Edirne’de geçtiğimiz günlerde etkili olan yağışların ardından hazırlıklarını tamamlayan çiftçiler, ayçiçeği tohumlarını toprakla buluşturmaya başladı.

Türkiye’nin önde gelen ayçiçeği üretim merkezlerinden birisi olan Edirne’de, geçtiğimiz günlerde etkili olan yağışlar;  toprağa can suyu, çiftçilere umut oldu. Kış yağışlarının yetersiz olmasından dolayı endişe duyan üreticiler, ayçiçeği ekimi öncesi yağan yağmurun ardından hazırlıklara başladı.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, etkili olan yağışların üreticiyi mutlu ettiğini ifade etti.

Kırbiç, “Trakya bölgesinde kış mevsimi kurak geçmişti. Geçtiğimiz haftalarda etkili olan yağışlar bir nebze de olsa çiftçileri rahatlattı. Yağışların devam etmesini bekliyoruz. Trakya bölgesinde bazı bölgelerde ayçiçeği ekiminin başladı. Yağışların da ekili alanlara ilaç oldu. Trakya’da özellikle Edirne bölgesinde, Ahmetbey ve Pınarhisar’ın en erken ekim yapan bölgeler. Yazın kurak geçmesinden dolayı üreticilerin erken ekimin daha verimli olacağı kanaatindeyim. Ayçiçeği, buğday ve çeltiğin ana ürün olması sebebiyle üretim oldukça önemli. Çiftçiler gübreleme ve ilaçlamalarını yaptı. Yağışlar da memnun etti. Erken ekimin riskleri de vardır. Trakya bölgesindeki en büyük sıkıntı mildiyö yani ayçiçeklerin köse kalması. Bu yıl köse hastalığı ile karşılaşmamayı umut ediyoruz. Havalar ısınınca bu risk biraz daha düşecektir. Çiftçilerimiz hep tedirgindi. Edirne’nin yıllık yağış ortalaması 500-600 milimetre. Bu dönemler en fazla yağış almamız gereken dönemlerdi. Kar yağışı da olmadı, yağmur eksik kaldı ve kış aylarında hava ılıman geçti. Önümüzdeki dönemlerde hava kırılacak, aldığımız yağışlar sayesinde bir rahatlama yaşadık. Bu yağışlar çiftçilerimizi olumlu yönde etkileyecektir” ifadelerine yer verdi.

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Mart ayında etkili olan yağışların ayçiçeği ekimine uygun bir zemin hazırlandığını belirtti.

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, “Hava şartları ve toprak doygunluğuna göre yaklaşık 1 ay daha ekim devam eder. Nisan 15-20’si gibi ekimin biteceğini tahmin ediyorum. Bu sene Edirne bölgemizde mevsim normallerinin yüzde 10’u 15’i kadar yağış aldık kış yağışı çok düşük. Mart ayında etkili olan yağışla ayçiçeği ekimine uygun bir zemin hazırlandı. Tava yaptıktan sonra çıkış sorunu yaşanacağını düşünmüyoruz. Ayçiçeği kışlık yağışlarla özellikle kar yağdığında toprağın altında biriktirdiği suyla olgunlaşma ve taneleşme dönemini yapıyor. Bu sene bunu yaşamadık. Umudumuz Nisan ve Mayıs aylarında mevsim normallerinin üzerinde yağış olması ve toprağın suya doyması yönünde” dedi.

Ayçiçeği ekimine başladıklarını söyleyen Edirneli çiftçilerden Sercan Öz, geçtiğimiz günlerde etkili olan yağışların ayçiçeği ekimi öncesi toprağa iyi geldiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side