24 Mayıs 2024
13.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE BİR MAHALLENİN NÜFUSU 7 İLÇEYİ SOLLADI

EDİRNE’DE BİR MAHALLENİN NÜFUSU 7 İLÇEYİ SOLLADI

-

Edirne’nin Şükrüpaşa Mahallesi, 50 bini aşkın nüfusuyla 7 ilçenin merkez nüfusunu aşmış durumda. Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı, 50 bini aşkın nüfusa hizmet verdiklerini, ancak uzak mesafedeki vatandaşların muhtarlık binasına gelmelerinin zor olduğunu söyleyerek, önümüzdeki yıl Şükrüpaşa Mahallesi’nde 2 mahallenin daha kurulmasının gündemde olduğunu açıkladı.

Tasmalı, “Şükrüpaşa mahallesi Keşan’ın nüfusundan daha az nüfusa sahip bir mahalle. Edirne’de o kadar nüfusa hizmet ediyorum” dedi.

Edirne’nin nüfus yoğunluğu bakımından en büyük mahallesi olan Şükrüpaşa Mahallesi’ne 2 mahalle daha kurulması gündemde.

Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Tasmalı, mahallenin nüfusunun hızla arttığını belirterek, toplam üç mahalleye bölünmesi için ilgili makamlara taleplerini ilettiklerini, önümüzdeki yıl konunun belediye gündeminde yer almasını beklediklerini söyledi.

Tasmalı, “Mahallemizin nüfusu ve alanı çok geniş olduğu için muhtarlık sayısını belediye başkanımızla görüştük, valimize de bu konuyu açtım. Belediye Başkanımız daha iki mahalle yapılmasını, TOKİ bölgesi ve Kocasinan’da da düşündüğünü söyledi. Mahalli idareler seçimlere bir yıl kala bu işlemlerin bitmesi lazım. Edirne Belediyesi mahalle sınırlarını belirleyip meclise sunacak, meclis bunu kabul ettikten sonra valiliğe sunacak, Valilik de bu konuyu İçişleri bakanlığı ve diğer bakanlıklarla istişare edip mahallemiz bölünmüş olacak. Belediye başkanımız bu konuda mahallenin büyük olduğunu ve hizmet götürme amacıyla daha yakın yerlere iki muhtarlık daha açarak üç mahalle olarak bölünmesi gerektiğini söyledi. Ancak bu konu daha belediye gündeminde işlemeye başlamadı” dedi.

Muhtar Tasmalı, mahallenin en uzak mesafesinde oturan vatandaşların muhtarlık binasına gelmelerinin zor olduğunu ifade ederek, 2 mahallenin daha kurulması gerektiğini söyledi.

Tasmalı, “Evet bölünmeli, vatandaş bir işi için uzak noktalardan kalkıp buralara kadar geliyor. Postacılar geliyor, biz gidiyoruz uzak mesafelere. Edirne’de bu iş bir an önce çözülmeli. Çünkü Edirne’de en büyük mahalle Şükrüpaşa Mahallesi.

Her siyasi partiler bundan sonra muhtarlıklara birer sekreter verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bunun başlangıcını Kılıçdaroğlu yaptı, şimdi Cumhurbaşkanımız da söylüyor. Gerçekten de verilmesi lazım. Büyük şehir olan yerlerde köyler mahalle oldu, bütçeleri gitti. şehirlere de uzak olduğu için belediyelerden hizmet alıyorlar. Bütçeleri olmalı, sekreterleri olmalı, bazı hizmet binaları daha iyi olmalı. Onun için mahallenin bölünmesi gerçekten uygun olur” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side